חמש שנות שהייה בישראל עם ויזה הומניטרית א/5 לא מספיקות למשרד הפנים כדי לשדרג את המעמד לישיבת קבע

רבות כתבנו על כך שמשרד הפנים לא ממהר להעניק לזרים מעמד בישראל מטעמים הומניטריים. בדרך כלל נדרשות נסיבות הומניטריות מאוד חריגות, וגם ניהול מלחמה עיקשת מול משרד הפנים, על כל זרועותיו, כולל הוועדה הבינמשרדית לעניינים הומניטריים, כדי לשכנע את המדינה לתת לנתין זר מעמד בישראל מטעמים הומניטריים.

גם כאשר ניתן מעמד כזה לעתים מתעוררת השאלה באיזו מידה מגלה המדינה "נדיבות" ומאפשרת לזר להמשיך לגור בישראל. לוועדה הבינמשרדית סמכות להמליץ על מעמד הומניטרי מסוגים שונים, החל מרישיון ביקור "פשוט" שאין בצדו כל זכות מלבד האפשרות לשהות בארץ (ב/2), עובר לרישיון ביקור עם היתר עבודה (ב/1), לרישיון לישיבה ארעי ואפילו רישיון לישיבת קבע.

מה קורה כאשר זר מקבל רישיון זמני, כגון א/5, לגבי המשך מעמדו בארץ? עליו להתייצב מעת לעת בלשכה האזורית של רשות האוכלוסין ולהוכיח כל פעם מחדש את זכותו להמשיך לשהות בארץ.

משרד הפנים לא ממהר לשדרג את מעמדו ותמיד שומר אצלו את האפשרות לגרש את הזר מישראל. לפני כחצי שנה כתבנו על פסק דין של בית הדין לעררים שקבע כי בדרך כלל שהות של 6 שנים בישראל במעמד א/5 מטעמים הומניטריים מצדיקה שדרוג לרישיון לישיבת קבע.

לאחרונה (29.7.18) ניתן פסק דין של הדיינת בן שאול וייס מבית הדין לעררים בירושלים, שעל פני הדברים לא מתכתב עם אותו פסק דין. עניינו באם ובתה הקטינה שהיו מצויות בהליך הומניטרי ואחזרו ברישיון לישיבה ארעי (א/5) במשך 5 שנים. בסך הכל האם והבת חיות בישראל 13 שנים. הכל התחיל במסגרת הליך איחוד משפחות והסדרת מעמדה של האם מכוח קשר נישואין לישראלי, אך לימים בני הזוג נפרדו והאם לא הצליחה להתאזרח במסגרת ההליך.

הדיינת בן שאול וייס הסכימה עם המדינה שגם לאחר חלוף 5 שנים ב-א/5 טרם קמה לאם ולבת הקטינה עילה לשדרוג מעמדן לרישיון לישיבת קבע, וזאת למרות התרשמות וקביעת הלשכה האזורית של רשות האוכלוסין כי מרכז החיים של העוררות מצוי כיום וצפוי להיות בעתיד בוודאות בישראל.

אנחנו סבורים כי טוב היה אילו במסגרת פסק הדין הייתה התייחסות לאותה פרשה קודמת שבה נאמר על ידי דיין אחר כי 6 שנים, בדרך כלל, מספיקות לשדרוג. פסקי דין כאלה מכרסמים עקב בצד אגודל את הגישה הקטגורית של משרד הפנים שלא לשדרג מעמד הומניטרי בכל מחיר.

במקרים דומים שבהם זר יושב בישראל שנים רבות מטעמים הומניטריים ומשרד הפנים מסרב לשדרג אותו, מומלץ לפנות לעורכי דין שמכירים מאטריה ייחודית זו ובקיאים במגמות הפסיקה. חשוב להבין שניתן להתעמת ביעילות עם החלטות רשות האוכלוסין רק באמצעות עורכי דין שמתמחים בענייני הגירה ומשרד הפנים. 

[1500-17]

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

על הוועדה ההומניטרית

בן הזוג נפטר או נפרדתם? הוויזה מבוטלת

שוב על הוועדה ההומניטרית

מי זכאי לקבל מעמד בישראל?

איך משכנעים את משרד הפנים בכנות הקשר הזוגי?

גיור בחו"ל וחוק השבות

כיצד מסדירים מעמד בישראל לבן זוג זר?

על עבודתה של הוועדה ההומניטרית

חוק השבות ועבר פלילי

הוכחת יהדות לצורכי חוק השבות

מאמרים ברוסית

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה