בזכות ההליכים המשפטיים שנקטנו משרד הפנים שדרג מעמד ללקוחת המשרד מארעי לתושבת קבע

אישה בשם ילנה (שם בדוי) פנתה למשרדנו ושיתפה אותנו בסיפור חייה. ילנה נכנסה לארץ לפני שנים רבות מכוח נישואיה לאזרח ישראלי. לילנה היה בן קטין מנישואין קודמים, והוא הצטרף אליה.

אך בחלוף מספר שנים נפטר בעלה הישראלי של ילנה. משרד הפנים מיד הודיע לילנה על הפסקת הליך הסדרת מעמדה בישראל ודרש ממנה ומבנה לצאת מישראל. האלמנה פנתה לבית המשפט, ובתום בירור הליכים משפטיים מאומצים משרד הפנים נאלץ להנפיק לילנה ולבנה רישיון ישיבה (אשרת שהייה) ארעית מסוג א/5, המכונה גם תעודת זהות כתומה, מטעמים הומניטריים.

אך כעבור שנתיים, כאשר הגיע המועד להארכת אשרת השהייה, לפתע החליט משרד הפנים כי אין לילנה יותר מה לחפש בישראל, ושוב דרש ממנה לעזוב את הארץ. בפעם נוספת נאלצה האישה לפנות לבית המשפט, ובעקבות כך שב משרד הפנים וחזר בו מקביעתו והאריך לילנה את רישיון הישיבה הארעי; ואילו הבן קיבל מעמד של תושב קבע. גם בזו הפעם המדינה העניקה לילנה ולבן מעמד בישראל מטעמים הומניטריים. ברבות הימים התגייס הבן, השלים את שירות החובה והתאזרח.

כעבור פרק זמן נוסף, שבמהלכו נאלצה ילנה לפקוד מעת לעת את לשכת רשות האוכלוסין ולהגיש בקשות להארכת אשרת השהייה (וכל פעם חששה שמא משרד הפנים ישנה את דעתו ויבטל את אשרתה), היא הגישה בקשה לשדרוג מעמדה מארעי לקבע. באותה עת היא ישבה בישראל 12 שנים, מתוכן 4 שנים עם רישיון לישיבה ארעי מטעמים הומניטריים.

אלא שהמדינה לא אהדה את הרעיון וסירבה לבקשה. אז ילנה פנתה למשרדנו וביקשה שנסייע לה עם הסדרת מעמדה. לאחר שנדרשנו לכל הנסיבות המיוחדות של ילנה ולהליכים המשפטיים שניהלה בעבר, הגשנו ערר פנימי לגורם הרלוונטי במשרד הפנים ובו דרשנו לחזור מן הסירוב ולהעניק לילנה, בשים לב לנסיבות, מעמד קבע.

למרבה השמחה הערר התקבל בלא שנאלצנו לתקוף את ההחלטה בבית הדין לעררים. ילנה קיבלה מעמד קבע.

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

על הוועדה ההומניטרית

בן הזוג נפטר או נפרדתם? הוויזה מבוטלת

שוב על הוועדה ההומניטרית

מי זכאי לקבל מעמד בישראל?

איך משכנעים את משרד הפנים בכנות הקשר הזוגי?

גיור בחו"ל וחוק השבות

כיצד מסדירים מעמד בישראל לבן זוג זר?

על עבודתה של הוועדה ההומניטרית

חוק השבות ועבר פלילי

הוכחת יהדות לצורכי חוק השבות

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה