בית הדין לעררים סטה מהנוסחה האריתמטית המקובלת לעניין קביעת מרכז חיים בישראל והורה לוועדה ההומניטרית לשוב ולבחון בקשתה של צעירה שגדלה בארץ

טטיאנה, נתינת מולדובה (שם בדוי), נישאה לאזרח ישראלי והחלה לעבור עם בן זוגה ומכוח קשר הזוגיות את ההליך המדורג לקבלת מעמד בישראל. בעת נישואיה לישראלי טטיאנה הייתה גרושה וגידלה ילדה שהייתה אז בת 11. הבת צורפה להליך בהתאם לנוהל בגדר "קטינה נלווית" וניתן לה מעמד זמני בישראל הזהה למעמדה של אמה. רישיון ישיבה זה שודרג ל-א/5 והוארך מדי שנה.

אלא שבן הזוג התגלה כאלכוהוליסט שהכה את טטיאנה ומרר לה את החיים, והיא והבת עזבו אותו ועברו למקלט לנשים מוכות. הקשר הזוגי התפרק – ומשרד הפנים דרש מטטיאנה ומבתה, שבאותו זמן הייתה כבר בת 16, לשוב למולדובה.

טטיאנה והבת הגישו למשרד הפנים בקשה להמשך הסדרת מעמדן בישראל מכוח נוהל אלימות והצביעו על קיומם של טעמים הומניטריים מיוחדים שמצדיקים קבלת מעמד בארץ.

רשות האוכלוסין לא מיהרה לקבל החלטה בבקשה והמבקשות נאלצו "לחלץ" אותה באמצעות בית הדין לעררים. בסופו של דבר כעבור למעלה מ-3 שנים ניתנה המלצה של הוועדה הבינמשרדית לעניינים הומניטריים, והיא הייתה שלילית. כפי שצוין במכתב הרשות, הוועדה ההומניטרית לא מצאה במקרה זה טעמים הומניטריים מיוחדים.

אז הילדה הייתה כבר בת 19 והיא גדלה והתחנכה בישראל מגיל 11. טטיאנה והבת תקפו את ההחלטה בבית הדין לעררים. הדיין אלעד אזר נדרש לנסיבות המקרה, למד את הערר ועמדות הצדדים ולבסוף ביטל (19.6.18) את החלטת המדינה באופן חלקי.

הדיין הסביר בפסק הדין שהשיטה שהפעיל משרד הפנים ביחס לילדה, לעניין חישוב וקביעת מרכז חיים, הייתה צריכה להיות שונה בתכלית מההיגיון שהנחה את הרשות ביחס לטטיאנה. לעניין האם הדיין לא מצא פגם בעמדת המדינה והסכים עם קביעותיה. אך בכל הנוגע לבת בית הדין הסביר שלא ניתן להתייחס בביטול לעובדה שהילדה גדלה בישראל מגיל 11, שאישיותה עוצבה במציאות הישראלית ושהשנים הכי חשובות בחייה עברו עליה בארץ, על כל המשתמע מכך.

יחד עם זאת הדיין לא הורה למשרד הפנים להעניק לבת מעמד בישראל, אלא חייב את המדינה להחזיר את התיק לדיון מחדש בפני הוועדה ההומניטרית, כאשר עד אז תקבל הבת אשרת עבודה מסוג ב/1.

[1250-18]

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

הוועדה ההומניטרית לעייפה

איך משיגים אשרה לבן זוג זר של אזרח ישראלי

בית המשפט ביטל החלטה של משרד הפנים

חוק השבות ועבר פלילי

מעמד בישראל לנין של יהודי

מעמד בישראל להורה מבוגר של אזרח ישראלי

המרת דת וחוק השבות

משרד הפנים: רבת עם בת הזוג הזרה? הקשר פיקטיבי

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה