נוהל מיוחד מסדיר את יכולתם של הורים לחיילים  או למי ששירת בצה"ל להתאחד עם ילדיהם ולקבל מעמד בישראל

לצד נוהל הורה קשיש, שכתבנו עליו רבות, משרד הפנים כפוף לנוהל נוסף שעניינו בהורים לחיילים, ובשמו הרשמי: "נוהל מתן מעמד להורים לחייל/ים". בהתאם לעיקרי אותו נוהל, הוריו של חייל צה"ל או מי ששירת בעבר בצה"ל, ככל שהם עומדים במלוא הקריטריונים המנויים בנוהל, זכאים לקבלת מעמד בישראל. בשונה מנוהל הורה קשיש שכידוע מכיר אך ורק באפשרות של הורה בודד להתאחד עם ילדו הישראלי, נוהל הורי חיילים מאפשר מתן מעמד לשני ההורים, אם ביחד ואם לחוד. בנוסף, בעוד נוהל הורה קשיש מונה תנאי סף ביחס לגיל ההורה המוזמן (בנשים 62 ובגברים 64), נוהל הורי חיילים מאפשר קבלת מעמד להורה בכל גיל.

אלה הם התנאים העיקריים שמנויים בנוהל הורי חיילים:

1.     רשות האוכלוסין מכירה באפשרות לאיחוד משפחות לפי נוהל זה רק מקום שהחייל אוחז באזרחות ישראלית. כל מעמד אחר, אם רישיון לישיבת קבע, ישיבת ארעי וכיוצא באלה, אינו מעניק אפשרות זו על פי הנוהל.

2.     הנוהל חל רק על הוריו הביולוגיים של החייל.

3.     על אותו בן או בת להתגייס לצה"ל לכל הפחות לתקופה של 18 חודשים ולשרת בפועל לפחות 12 חודשים.

4.     שחרור מוקדם מהשירות הצבאי מטעמי משמעת, השתמטות וכדומה שולל את זכות הילד להתאחד עם הוריו לפי נוהל זה, גם אם שירת למעלה מ-12 חודשים. מקום שמדובר בשחרור מטעמים רפואיים, הומניטריים וכדומה, כל בקשה שכזו תידון בהתאם לנסיבותיה ומשרד הפנים יפעיל שיקול דעת בעניין.

5.     עבר פלילי אצל הורי החייל המסכן את שלום הציבור בישראל שולל אפשרות של איחוד משפחות לפי נוהל זה.

6.     הורי החייל שמבקשים להתאחד עם ילדם הישראלי אינם רשאים להקנות מעמד בישראל לקרוב אחר כלשהו. היינו, פרט למקרים הומניטריים ייחודיים (לדוגמה, במקרה של קטינים נוספים שאין להם הורה שני) לא ניתן להקנות אזרחות בישראל גם לאמא וגם לבעלה שאינו אבי החייל.

אם החייל וההורה או ההורים עומדים בקריטריונים של הנוהל, תחילה יקבל ההורה המוזמן אשרת ביקור, לאחר מכן רישיון לישיבת ארעי א-5 (המכונה "תעודת זהות כתומה"). מעמד זה מעניק לזר זכאות לביטוח בריאות ממלכתי בקופת חולים ולקצבאות מסוימות בביטוח הלאומי, בתנאי שהזר יושב בארץ חצי שנה.

בחלוף 4 שנים שבמהלכן יוארך הרישיון הארעי (א-5) מדי שנה יוכל ההורה לשדרג את מעמדו לתושב קבע. חשוב להבין שהארכת הרישיון ושדרוג המעמד אינם מוקנים לזר באופן אוטומטי והם תמיד כפופים לשורה של בדיקות בדבר קיום מרכז חיים בישראל (הן בעניין הילד והן בעניין ההורה), שמירה על יחסים בין הילד להורה, היעדר מניעה פלילית ועוד.

חשוב לזכור שניתן להתמודד ביעילות עם החלטות שגויות של רשות האוכלוסין רק באמצעות עורכי דין שמתמחים בענייני הגירה, אשרות, מעמד, אזרחות ומשרד הפנים.

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

על הוועדה ההומניטרית

בן הזוג נפטר או נפרדתם? הוויזה מבוטלת

שוב על הוועדה ההומניטרית

מי זכאי לקבל מעמד בישראל?

איך משכנעים את משרד הפנים בכנות הקשר הזוגי?

גיור בחו"ל וחוק השבות

כיצד מסדירים מעמד בישראל לבן זוג זר?

על עבודתה של הוועדה ההומניטרית

חוק השבות ועבר פלילי

הוכחת יהדות לצורכי חוק השבות

מאמרים ברוסית

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה