נציגי משרד הפנים קיפחו את זכויותיהם של מבקשי מעמד בישראל כאשר לא דאגו להביא בפני הוועדה הבינמשרדית המייעצת לעניינים הומניטריים מסמכים בעלי חשיבות רבה. בית הדין לעררים התערב בהחלטת המדינה והורה לה לערוך דיון מחדש

כאשר מוגשת בקשה למעמד בישראל מטעמים הומניטריים משרד הפנים בודק תחילה אם לסרבה על הסף או להעביר לדיון בפני הוועדה הבינמשרדית המייעצת לקביעה ומתן מעמד בישראל מטעמים הומניטריים, בהתאם לסמכות שנתונה לרשות בנוהל מס' 5.2.0022.

אם רשות האוכלוסין מחליטה כי הבקשה מצדיקה דיון בפני הוועדה, המבקש מזומן לראיון בלשכה האזורית שבמהלכו נשמעת בקשתו על פה ומתקבלים מסמכים, ככל שהמבקש חפץ בכך, התומכים בבקשה.

הנוהל אינו מכיר בזכות המבקש להופיע בפני הוועדה ולשטוח את טענותיו באופן בלתי אמצעי, והוא נאלץ לסמוך על נציג רשות האוכלוסין שבה כאמור נערך לו ראיון שידאג להעביר את דבריו והמסמכים שצירף לוועדה. עם קבלת המסמכים מאת המבקש רשות האוכלוסין מחויבת להעביר את החומר, בצירוף פרוטוקול הראיון, לדסק במטה הרשות ועל ראש הדסק להביא חומרים אלה בפני הוועדה.

אלא שהניסיון מלמד כי המדינה לא תמיד מקיימת את חובתה האלמנטרית בהבאת מסמכי המבקש בפני הוועדה. כך התחוור לאחרונה (18.7.18) בפסק דינו של בית הדין לעררים בירושלים. באותו עניין דובר על בקשה למעמד הומניטרי שהגיש אם לכמה קטינים בנסיבות מאוד קשות וחריגות.

בבקשת האם נטען כי היא חיה בישראל מזה למעלה מ-20 שנים ומגדלת שלושה ילדים. המבקשת לא הספיקה להתאזרח מכוח קשר זוגיות עם אזרח ישראלי, ובשלב מסוים משרד הפנים הפסיק את ההליך שבו הייתה מצויה והורה לה לעזוב את הארץ בתוך מספר שבועות. האישה טענה בבקשה כי אחד מבניה עבר תקיפה מינית שבעקבותיה נפגע נפשית. בתמיכה לבקשה צירפה האם תעודות רפואיות בקשר עם הבן.

אך הוועדה המליצה למנכ"ל רשות האוכלוסין שלא להעניק למשפחה מעמד הומניטרי בישראל, ומשרד הפנים אימץ את ההמלצה. כאשר האישה עתרה לבית הדין לעררים מייצגיה ביקשו לעיין במסמכים שעמדו בפני הוועדה הבינמשרדית. זאת משום שלאור נוסח ההמלצה הלקונית של הוועדה לא ניתן היה להבין אם חבריה כלל עיינו במסמכים הרפואיים של הבן.

לאחר דין ודברים בין באי-כוח הצדדים ודרישת בית הדין להבהיר אם אכן הועברו המסמכים הרפואיים לוועדה, הודיעה ב"כ המדינה כי אינה יכולה לערוב לכך שהמסמכים אמנם הובאו בפני הוועדה.

 הדיין מרט דורפמן ביקר את התנהלות משרד הפנים וביטל את ההחלטה עקב הפגם החמור שנפל בהתנהלות המדינה וקיפוח זכויות המבקשים. בית הדין הורה לוועדה להתכנס בשנית ולדון בבקשה בין השאר על יסוד המסמכים הרפואיים, תוך חיוב הרשות בהוצאות.

חשוב להבין שניתן להתעמת ביעילות עם החלטות רשות האוכלוסין רק באמצעות עורכי דין שמתמחים בענייני הגירה ומשרד הפנים. 

[5651-17]

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

על הוועדה ההומניטרית

בן הזוג נפטר או נפרדתם? הוויזה מבוטלת

שוב על הוועדה ההומניטרית

מי זכאי לקבל מעמד בישראל?

איך משכנעים את משרד הפנים בכנות הקשר הזוגי?

גיור בחו"ל וחוק השבות

כיצד מסדירים מעמד בישראל לבן זוג זר?

על עבודתה של הוועדה ההומניטרית

חוק השבות ועבר פלילי

הוכחת יהדות לצורכי חוק השבות

מאמרים ברוסית

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה