בית המשפט המחוזי מבהיר כי לא כל סתירה בתשובות במהלך הראיון תצדיק ביטול הליך איחוד משפחות

אנו כותבים תדיר על הדקויות של הליך הסדרת מעמד עבור בני זוג זרים של ישראלים. כפי שציינו לא אחת, האמצעי החשוב ביותר שבו משתמש משרד הפנים הוא הראיון שנועד לבחון את כנות הקשר בין בני הזוג ושבעזרתו ניתן לחשוף מערכות יחסים פיקטיביות ובקשות כוזבות.

ידוע שסתירות בראיונות עלולות לפגוע באופן חמור בסיכויי ההליך. ועדיין, המציאות מלמדת שלא בכל מקרה של תשובות לא טובות בראיונות אבוד הסיכוי מבחינת בני הזוג לצלוח את ההליך. עורך דין שמתמצה בדיני הגירה, אזרחות, אשרות והסדרת מעמד בישראל יידע כיצד לתקוף את החלטת הסירוב ולמצות את זכות לקוחותיו לחיי משפחה.

פרשת עופר נוני נ' משרד הפנים

להמחשה נזכיר את פסק הדין בעניין נוני שניתן על ידי בית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב בשנת 2014. באותה פרשה דובר על ישראלי וזוגתו נתינת הפיליפינים שניהלו קשר של ידועים בציבור ובקשתם להסדרת מעמדה של בת הזוג וניהול ההליך המדורג נפסלה על-ידי משרד הפנים.

נציגי רשות האוכלוסין לא האמינו שמדובר במערכת יחסים כנה. הפקידים מצאו סתירות רבות בתשובות שמסרו בני הזוג בראיונות כנות הקשר שנערכו בעניינם. משרד הפנים סבר שמדובר בקשר של אינטרסים ולא כזה שעולה כדי זוגיות כנה.

בני הזוג לא הסכימו לוותר והגישו עתירה לבית המשפט. השופטת סוקולוב בחנה בקפידה את כל הראיות, ובראש ובראשונה את הפרוטוקולים של הראיונות שנערכו עם בני הזוג, ומסקנתה הייתה שונה מזו של משרד הפנים. השופטת הבהירה למדינה שלא ניתן לכפות על כל זוג וזוג סטנדרט אחיד של התנהגות וניהול הקשר הזוגי, בייחוד כאשר מדובר בבני זוג לא צעירים שמאחוריהם קשרי נישואין ארוכים עם בני זוג קודמים.

השופטת סברה שלצד הסתירות שעלו בתשובות בני הזוג ניתן בהחלטת להתרשם שתשובות רבות מעידות דווקא על קשר זוגי אמיתי, וכאמור כאשר מדובר באנשים לא צעירים לא ניתן לצפות מהם לתשובות עם התאמה מושלמת. בית המשפט הסביר למדינה כי מאחר שעומדים לרשותה אמצעים נוספים, לא ניתן לבסס החלטת סירוב בתיקים כמו התיק הזה אך ורק על ממצאי הראיונות (שגם הם ניתנים לפירושים שונים). אמצעים אלה הם מכתבי המלצה של חברים וקרובים, תמונות, תכתובות, ביקורי פתע ועוד.

בית המשפט ביטל את החלטת המדינה, הורה למשרד הפנים להמשיך בהליך המדורג של בני הזוג תוך הכללת פרק הזמן שבזבזו המבקשים בהליכים המשפטיים, וחייב את רשות האוכלוסין בתשלום הוצאות משפט בסך של 15,000 שקלים.

חשוב לזכור שניתן להתמודד ביעילות עם החלטות שגויות של רשות האוכלוסין רק באמצעות עורכי דין שמתמחים בענייני הגירה, אשרות, מעמד ומשרד הפנים.

 36010-01-12

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

על הוועדה ההומניטרית

בן הזוג נפטר או נפרדתם? הוויזה מבוטלת

שוב על הוועדה ההומניטרית

מי זכאי לקבל מעמד בישראל?

איך משכנעים את משרד הפנים בכנות הקשר הזוגי?

גיור בחו"ל וחוק השבות

כיצד מסדירים מעמד בישראל לבן זוג זר?

על עבודתה של הוועדה ההומניטרית

חוק השבות ועבר פלילי

הוכחת יהדות לצורכי חוק השבות

מאמרים ברוסית

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה