פסק דין לא שגרתי: בית הדין מצא טעמים הומניטריים לכאורה בבקשה להסדרת מעמדה של אמא לאזרחית ישראלית וחייב את המדינה להעביר את הטיפול בתיק לוועדה הבינמשרדית

כתבנו רבות על הקריטריונים שעל-פיהם משרד הפנים ורשות האוכלוסין בוחנים בקשות למתן מעמד בישראל עבור הורים קשישים ובודדים. נזכיר כי משרד הפנים מפרש את המונח "בודד" לפי נוהל הורה קשיש כהורה לאזרח ישראלי שאין לו ילדים נוספים מחוץ לישראל.

מאוד קשה להתגבר על המבחן שקבוע בנוהל כאשר לא עונים לקריטריונים, וחריגים שכאלה נקבעים רק לאחר מאבק עיקש וקשה בערכאות. ראו כאן וכאן דוגמאות לתיקים שבהם הצליחו זרים לקבל מעמד תוך חריגה מתנאי הנוהל.

המחשה לקושי שקיים בקביעת חריגים לנוהל ניתן לראות בפסק דין שניתן באחרונה (28.10.18) בבית הדין לעררים בירושלים. התיק עסק בבקשה של אזרחית ישראל להעניק מעמד לאמה, אזרחית אוקראינה שלא עונה לתנאי נוהל הורה קשיש. לאותה אמא בן נוסף שחי מחוץ לישראל. האם והבן גרו במזרח אוקראינה באזור שנתון בשנים האחרונות בעימותים צבאיים קשים. הבן, כך טענה אחותו בבקשה שהגישה למשרד הפנים, ברח לרוסיה ואין למשפחה כל קשר איתו.

משרד הפנים סירב לבקשה בנימוק הפורמלי כי אינה עומדת בתנאי הנוהל. הבת והאם ניהלו מערכה ארוכה בערכאות כדי לנסות לשנות את ההחלטה, אך בסופו של דבר עמדת המדינה נותרה בעינה. רק לאחר פנייה לבית הדין לעררים (ויצוין שלא הייתה זו הפנייה הראשונה של הבת לבית הדין) נדרש הדיין מרט דורפמן לכלל נסיבות העניין, ומצא להתערב בהחלטת המדינה.

הדיין אומנם לא החליף את שיקול דעתה של רשות האוכלוסין בכל הנוגע לשאלה אם הבקשה עומדת בדרישות נוהל הורה קשיש, אך בשונה מרשות האוכלוסין הדיין סבר כי הבקשה אמנם מגלה לכאורה טעמים הומניטריים מסוימים שמצדיקים בחינה מעמיקה. בתוך כך סבר הדיין כי בהתאם להלכת אסברוק יש מקום להעביר את הדיון בבקשה לוועדה ההומניטרית שאמורה להיות ערוכה טוב יותר לבדיקת עניינים מורכבים שכאלה, ולא להותיר את ההכרעה בידי פקיד רשות האוכלוסין, בכיר ככל שיהיה .

הבקשה הועברה אפוא לוועדה ולהערכתו היא תשקע בה לתקופה ממושכת, אלא אם נציגי המבקשות יבקשו לדרבן את הרשות.

חשוב לזכור שניתן להתמודד ביעילות עם החלטות שגויות של רשות האוכלוסין רק באמצעות עורכי דין שמתמחים בענייני הגירה, אשרות, מעמד ומשרד הפנים.

[2688-18]

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

על הוועדה ההומניטרית

בן הזוג נפטר או נפרדתם? הוויזה מבוטלת

שוב על הוועדה ההומניטרית

מי זכאי לקבל מעמד בישראל?

איך משכנעים את משרד הפנים בכנות הקשר הזוגי?

גיור בחו"ל וחוק השבות

כיצד מסדירים מעמד בישראל לבן זוג זר?

על עבודתה של הוועדה ההומניטרית

חוק השבות ועבר פלילי

הוכחת יהדות לצורכי חוק השבות

מאמרים ברוסית

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה