משרד הפנים התעלם מהוראתו של בית המשפט המחוזי, אך בית הדין חייב את הרשות להעניק לזרה מעמד בישראל

בני זוג זרים שנשואים לאזרחי ישראל זכאים לאזרחות ישראלית במסגרת מה שמכונה "ההליך המדורג" שנמשך לפחות 4.5 שנים. אך מה קורה אם בן הזוג הישראלי נפטר לפני סיום ההליך? הקדשנו לנושא זה מאמר.

מקרה שנדון באחרונה בבית הדין לעררים בירושלים חושף התנהלות חמורה ביותר של משרד הפנים ביחס לאלמנה של אזרח ישראלי. באותו עניין דובר על אישה מבוגרת, נתינת בולגריה, שהייתה נשואה לאזרח ישראלי, וכשהייתה כפסע מלקבל אזרחות ישראלית מכוח קשר הנישואין – נפטר בעלה.

האלמנה הגישה בקשה למעמד מטעמים הומניטריים בסוף שנת 2007. לאחר בחינת הבקשה מסרה הרשות האוכלוסין כי המקרה אינו מגלה טעמים הומניטריים מיוחדים ודחתה את הבקשה מבלי להעבירה לבחינה בפני הוועדה ההומניטרית.

האלמנה עתרה לבית המשפט המחוזי, ובעקבות עתירתה הסכים משרד הפנים להעביר את הבקשה לוועדה הבינמשרדית. הוועדה התכנסה בשנת 2009 – ולא מצאה במקרה טעמים הומניטריים מיוחדים. המלצתה הייתה שלילית, ומשרד הפנים אימץ את ההמלצה.

האלמנה הגישה בקשה לקבלת מקלט מדיני, שלימים נדונה ונדחתה. בסוף שנת 2011 פנתה האלמנה, באמצעות בא-כוחה, למשרד הפנים ודרשה הסברים מדוע לא קיבלה אזרחות במהלך ההליך המדורג. עניינה הושב לוועדה ההומניטרית, ששוב המליצה לדחות את הבקשה. לאחר דין והדברים והתכתשות נוספת באפיקים המנהליים, שבה הוועדה ובחנה את המקרה של האלמנה – וגם הפעם המליצה שלא להעניק  לאישה מעמד בישראל.

האלמנה לא ויתרה ועתרה לבית המשפט המחוזי, ובמאי 2014 פסק בית המשפט כי בשונה מעמדת משרד הפנים ניכר כי המקרה אכן מגלה טעמים הומניטריים מובהקים והורה לוועדה לדון בעניין האלמנה ולהעניק לה מעמד הומניטרי. אלא שבית המשפט לא קבע איזה מעמד יינתן לאישה.

בעקבות פסק הדין חזר התיק לשולחן הוועדה שבחנה אותו במשך 4 שנים. לבסוף נמסרה המלצה להעניק למבקשת, שהייתה אז בת 82 ושהתה בישראל כדין במשך 17 שנים, מעמד של תיירת (אשרת ב-2) למשך 27 חודשים, בלא זכויות סוציאליות כלשהן. משרד הפנים אף ביקש לציין בהחלטה כי המעמד ניתן לאישה "לפנים משורת הדין".

האלמנה לא הסכימה עם ההחלטה ההזויה והגישה ערר לבית הדין לעררים בירושלים. הדיין מרט דורפמן נדרש לכל הראיות ולמד היטב את נסיבות הבקשה, ולבסוף ביטל (16.12.18) את החלטת המדינה. דורפמן הבהיר למשרד שהוועדה לא הבינה כי לא היה לה כלל שיקול דעת בשאלה אם להעניק מעמד הומניטרי לעוררת משום שבית המשפט המחוזי כבר הכריע בעניין זה.

אשר למעמד התיירת שניתן לאלמנה, הדיין הסביר כי מדובר בהחלטה בלתי סבירה בהתחשב בתקופה הממושכת שהאישה חיה בישראל ובקביעות בית המשפט המחוזי. החלטת המדינה בוטלה ובית הדין הורה לרשות להעניק לאלמנה מעמד ארעי (א/5) שמזכה את האישה במלוא הזכויות הסוציאליות, לתקופה של שנתיים, תוך חיוב הרשות בהוצאות בסך של 5,000 שקלים.

3031-18

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

על הוועדה ההומניטרית

בן הזוג נפטר או נפרדתם? הוויזה מבוטלת

שוב על הוועדה ההומניטרית

מי זכאי לקבל מעמד בישראל?

איך משכנעים את משרד הפנים בכנות הקשר הזוגי?

גיור בחו"ל וחוק השבות

כיצד מסדירים מעמד בישראל לבן זוג זר?

על עבודתה של הוועדה ההומניטרית

חוק השבות ועבר פלילי

הוכחת יהדות לצורכי חוק השבות

מאמרים ברוסית

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה