לא כל סירוב של חברת ביטוח לפצות אלמנים או אלמנות בביטוח משכנתא עומד בדרישת החוק

בני אדם מבצעים פעולות משפטיות מדי יום ביומו, אך חשיבות מיוחדת נודעת לעריכת ביטוח חיים כהליך משמעותי שבצדו השלכות הרות גורל. לכן אין להקל ראש במעמד רכישת הפוליסה ויש להקדיש להליך תשומת לב יתרה, במיוחד בעת מילוי הטפסים הנדרשים. רבים מן המבוטחים מתייחסים לניירת המעיקה בשאט נפש שעלולה להוביל למענה רשלני על השאלונים, ובכך הם רק מחזקים את חברות הביטוח.

אדם העומד בפני רכישת ביטוח מחויב על פי דין לגילוי מלא ומקיף מול חברת הביטוח. המבוטח העתידי נדרש לכנות מוחלטת, דבר שהופך את מילוי הטפסים לשלב קריטי המצריך השקעה לא מעטה. במקרה שבו ימות המבוטח מידת המחשבה שהקדיש בעת המענה לשאלונים עלולה להכריע את הכף ביחס לסיכויי קרוביו לקבל את כספי הביטוח.

למשל: אדם הסובל ממחלה קשה מסתיר ביודעין מחברת הביטוח את היותו חולה בטרם רכישת הפוליסה. אם בערוב ימיו אותה מחלה תהיה הסיבה למותו – קרוביו עלולים לעמוד בפניו שוקת שבורה משום שהסתרת מצבו הרפואי יכולה לעלות לכדי מתן תשובה שקרית בכוונת מרמה, ובכך להעניק לחברת הביטוח פטור מתשלום. אך לא חייבים בהכרח להרים ידיים, שכן לעתים דחיית התביעה במקרים מהסוג הזה אינה מהווה סוף פסוק. המקרה הבא ממחיש כי מומלץ להיוועץ בעורך דין לפני שמשלימים עם רוע הגזרה. 

זוג נשוי פנה לבנק לצורך נטילת משכנתא. הבנק השיב בחיוב, אך הסכמתו הייתה כפופה להבטחת החזר ההלוואה באמצעות רכישת ביטוח חיים על ידי כל אחד מבני הזוג. בני הזוג ניגשו למלאכת מילוי השאלונים, רכשו פוליסות ביטוח מידי חברת "הפניקס" ועמדו בחיוב החודשי לחברת הביטוח. כמה שנים מאוחר יותר התאבד הבעל. בקשתה של האלמנה לקבל את תגמולי הביטוח (שנועדו לצורך פירעון שארית חוב המשכנתא) נענתה בשלילה. הסירוב הוסבר בכך שהבעל הסתיר מידע רפואי חיוני בעת מילוי הטפסים.

כמו במקרים דומים אחרים, גם המחלוקת בפרשה זו עסקה בסכומי עתק ולכן האלמנה לא השלימה עם הסירוב ופנתה לבית המשפט. תביעתה כללה חוות דעת מומחים ושורה ארוכה של מסמכים רפואיים בעניין בעלה המנוח. לאחר עיון בחומרים ובהתחשב במחלותיו הרבות, בית המשפט שוכנע שהתשובות שסיפק המנוח לחברת הביטוח הפרו את חובות הגילוי שלו, אך בכל זאת חייב את הפניקס לשלם.

בית המשפט הודה כי המנוח נהג שלא כשורה כשהסתיר פרטים חשובים בעת מילוי הטפסים, אך אי הגילוי לא היה מתוך כוונת מרמה, נקבע, וההתאבדות שביצע לא נשאה קשר למחלותיו. הדין מחייב קשר סיבתי בין הפרת חובת הגילוי של המבוטח (הסתרת המידע החשוב) לבין ההתאבדות, ובמקרים שבהם לא מוכח קשר סיבתי בין השניים חייבת חברת הביטוח לשלם.

בעניינו נפסק שהתאבדותו של הבעל לא נבעה מבעיותיו הרפואיות או לכל הפחות לא נגרמה כתוצאה מאותן מחלות שהסתיר מפני חברת הביטוח בעת מילוי הטפסים. לפיכך לא היה מקום לפטור את הפניקס מתשלום דמי הביטוח, שחויבה גם בתשלום הוצאות משפט בסך של 30,000 ₪.

(ת.א. (אשד') 60280-01-12 פלונית נ' הפניקס חברה לביטוח בע״מ)

 
מאמרים נוספים בנושא:

תאונה עם רישיון נהיגה זר והזכות לפיצויים

נזקי גוף אגב נהיגה עם רישיון זר

ביטוח חיים ומשכנתא

עוד על ביטוח משכנתא וחובות הבנקים

הזכות לפנסיית שאירים

כיצד תובעים אובדן כושר עבודה?

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה