קשה להפריז בחשיבותו של ביטוח משכנתא, ולמרות זאת רבים אינם מבינים זאת או מסרבים להבין. התובנה הגדולה מגיעה לעתים מאוחר מדי – כאשר קם צורך אמיתי בפוליסה. ביטוח משכנתא נועד לאותם מקרים קשים שבהם אחד מבני הזוג שנטלו הלוואת משכנתא – נפטר, והאלמן או האלמנה אינם מסוגלים לעמוד בהחזרים שנקבעו עבור שניים.

בתי המשפט נדרשים כל העת לתביעות ביטוח שעניינן בפוליסות ביטוח חיים בטלות או פגומות. לאחרונה דן בית משפט השלום בתל אביב במקרה כזה. בני זוג בשנות ה-50 לחייהם לקחו משכנתא בבנק לאומי וכתנאי לקבלת ההלוואה ביטחו את חייהם בחברת מנורה. את הפרמיות שילמו באמצעות הוראת קבע, אך בשלב מסוים החליפו בנק ולא דאגו לעדכן את הוראת הקבע. מנורה שלחה למבוטחים מספר מכתבי התראה ובסופו של דבר משלא שולמו דמי הביטוח, ביטלה את הפוליסה.

כעבור 10 שנים נפטר בן הזוג. יתרת המשכנתא הייתה עצומה והאלמנה לא הצליחה לעמוד בתשלומים. או אז היא נזכרה בפוליסת ביטוח החיים ופנתה למנורה. אלא שחברת הביטוח הפנתה אותה באדיבות למכתבי ההתראה והביטול מלפני עשור ובצד סירוב שלחה לה את תנחומיה.

האלמנה לא השלימה עם הקביעה, ותבעה – הן את חברת הביטוח והן את הבנק. בכתב התביעה טענה כי לא היא ולא בעלה המנוח מעולם לא קיבלו כל מכתב התראה, ולכן ביקשה מבית המשפט להכריע מי מבין השניים – הבנק ומנורה – צריך לשאת בסילוק המשכנתא.

השופט יאיר דלוגין נדרש לכל ראיות הצדדים – ומצא כי מנורה לא הוכיחה בראיות שאכן יידעה את בני הזוג על אי-תשלום פרמיות וביטול עתידי של הפוליסה. חברת הביטוח כלל לא שמרה את המכתב הראשון, ובאשר לשני מכתבים נוספים התברר כי אלה נשלחו לכתובת הקודמת של בני הזוג.

בית המשפט קיבל את התביעה נגד מנורה ודחה את טענות האלמנה נגד הבנק, תוך שחייב את מנורה לשאת בשכר טרחת עורכי הדין של לאומי. התביעה, כאמור, התקבלה וחברת הביטוח חויבה לסלק את יתרת המשכנתא של האלמנה בסכום של כחצי מיליון שקלים.

[ת.א. 1341-03-15 חסוס נ' בנק לאומי לישראל ואח' (30.7.17)]

 
מאמרים נוספים בנושא:

תאונה עם רישיון נהיגה זר והזכות לפיצויים

נזקי גוף אגב נהיגה עם רישיון זר

ביטוח חיים ומשכנתא

עוד על ביטוח משכנתא וחובות הבנקים

הזכות לפנסיית שאירים

כיצד תובעים אובדן כושר עבודה?

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה