אסור ללשכת הקשר נתיב לטפל בשאלת כנות היחסים
כותרת משנה: בית הדין לעררים הבהיר למשרד הפנים כי לשכת הקשר נתיב, שמסייעת לרשות האוכלוסין, אינה רשאית להתערב בעניינים של בחינת כנות הקשר הזוגי

בהתאם לנהלי משרד הפנים כאשר אזרח ישראלי ובת זוגו הזרה או בן זוגו הזר עוברים תהליך של הסדרת מעמד בישראל (הגירת בן הזוג) ומדובר בנתין של מדינה ממזרח אירופה, אחד השלבים שעוברים בני הזוג הוא ראיון בלשכת הקשר – נתיב.

מבחינה רשמית נתיב שייך למשרד ראש הממשלה והוא משמש, לצרכים מסוימים, יחידת סמך של משרד הפנים וממלא תפקיד של מייעץ לרשות האוכלוסין.

תפקידם של נציגי לשכת הקשר שאוחזים במומחיות בכל הנוגע לבדיקת מסמכים המופקים בחו"ל –  מתמצה בווידוא זהותו של הזר ובבחינת תוקף ואותנטיות של המסמכים שהוא מציג. בראש ובראשונה חשובה בדיקה של תעודות היושר המוגשות. נתיב גם בודק את הבסיס שמכוחו קיבל מעמד בישראל בן הזוג הישראלי. נזכיר כי באחרונה היועץ המשפטי לממשלה אסר על לשכת הקשר לפשפש בעברם של אזרחי ישראל בלא שיש לכך סיבה מוצדקת.

אלא שמשרד הפנים אינו רואה את עצמו כפוף לחוק והוא מסתייע בשירותיו של נתיב גם בהקשרים אחרים. כך, נציגי לשכת הקשר מתבקשים גם לבחון ולהעביר לרשות האוכלוסין את התרשמותם מכנות הקשר של בני הזוג הבאים בשערי נתיב. כאמור, לנתיב אין כל סמכות לבחון את שאלת כנות הקשר, אך נציגיו עושים זאת כעניין שבשגרה.

לאחרונה בית הדין לעררים בירושלים נדרש לערר שהגישו בני זוג לאחר שבקשתם להסדרת מעמד – נדחתה. משרד הפנים סבר כי מדובר בקשר פיקטיבי. הפקידים ביססו את מסקנותיהם על ממצאי ראיון כנות הקשר שנערך במשרדי הרשות, אך גם על התרשמות שלילית של נציגי לשכת הקשר – נתיב.

אלא שהדיין מרט דורפמן שישב בדין הבהיר למדינה כי מדובר בחריגה מסמכות. בית הדין הזכיר כי לשכת הקשר אינה אוחזת בכל סמכות חוקית לבחון סוגיות של כנות הקשר, ולכן אסור למשרד הפנים להתייחס להמלצות מהסוג הזה, כל שכן לבסס עליהן החלטות.

עוד בית הדין ביקר את התנהלות משרד הפנים שהתעלם מהעובדה כי בן הזוג הישראלי עבר לאחרונה אירוע מוחי קשה (סקירה של פסק דין אחר בנושא זהה ראו כאן) ומשכך היה על נציגי הרשות לתת את הדעת על יכולתו לדייק בראיון ולהתייחס לעניין ברגישות המתחייבת.

בית הדין ביטל אפוא את החלטת הסירוב (26.11.19), הורה למדינה לקיים לבני הזוג ראיון מעמיק חדש בתוך חודשיים ולקבל החלטה בעניין תוך 45 מיום עריכת הריאיון. בנוסף, משרד הפנים חויב בהוצאות העוררים.

עם זאת כדאי להבין שממצאי הראיון מהווים את הבסיס החשוב והאיתן ביותר להחלטות משרד הפנים ולהם משקל רב יותר מכל מסמך שאתם מציגים. לכן המלצתנו להתייחס לראיון בהתאם ותמיד להסתייע בעורך דין מומחה להגירה, משרד הפנים, אזרחות ישראלית ומעמד בישראל.

[2543-19]

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

Статьи по теме:

הוועדה ההומניטרית לעייפה

איך משיגים אשרה לבן זוג זר של אזרח ישראלי

בית המשפט ביטל החלטה של משרד הפנים

חוק השבות ועבר פלילי

מעמד בישראל לנין של יהודי

מעמד בישראל להורה מבוגר של אזרח ישראלי

המרת דת וחוק השבות

משרד הפנים: רבת עם בת הזוג הזרה? הקשר פיקטיבי

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה