לא אחת כתבנו על סוגיות של ביטוח אובדן כושר עבודה במסגרת פוליסות מנהלים וקרנות פנסיה. הפעם נדגים כיצד לעתים מטפלות חברות הביטוח וקרנות הפנסיה בתביעות אובדן כושר.

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב דן בספטמבר השנה בפרשה שעסקה בתביעת עמית כנגד קרן הפנסיה שלו. מדובר בעורך טלוויזיה עצמאי שהצטרף כעמית לתכנית פנסיה בקרן כלל. הצטרפותו לתכנית נעשתה באמצעות סוכן ביטוח. בעת החתימה על טפסי ההצטרפות התבקש העמית למלא הצהרת בריאות, אך בפועל מי שמילא את ההצהרה היה הסוכן.

העמית סיפר לסוכן שמילדותו אובחנו אצלו רשרושים בלב ובין השאר בגלל זה הורד הפרופיל הצבאי שלו, אך אבחנה זו מעולם לא הפריעה לו בפעולות היום-יום. כעולה מעדות העמית בהליך המשפטי שלימים התנהל בקשר עם נסיבות ההצטרפות, הסוכן אמר כי לא מדובר במגבלה כלשהי – ולא נתן ביטוי לדבר בהצהרת הבריאות.

אך כעבור חמש שנים חלה התדרדרות ממשית במצבו הבריאותי של העמית בן ה-36. אובחנה אצלו אי-ספיקת לב והותקן קוצב לב. כתוצאה מכך העמית איבד כליל את כושר עבודתו, ופנה לקרן הפנסיה בתביעה לתשלום פנסיית נכות.

באורח לא מפתיע תביעתו נדחתה. הקרן הסבירה את החלטתה בכך שבעת ההצטרפות לתכנית העמית הסתיר את בעיית הלב בכוונת מרמה וכדי להתעשר שלא כדין על חשבונה.

העמית תבע את זכויותיו בבית הדין לעבודה. כפי שהסביר בכתבי הטענות ובעדותו, הוא מעולם לא ניסה להסתיר מקרן הפנסיה דבר ודאג לספר על הרשרושים בלב כבר באותה פגישה ראשונה עם הסוכן, ואין זו אשמתו שסוכן הביטוח לא טרח לציין עובדה זו בהצהרת הבריאות.

העמית הוסיף וטען (באמצעות עורך דינו) שבהתאם לדין רשלנותו של סוכן ביטוח במהלך המשא ומתן לקראת כריתתו של חוזה ביטוח מיוחסת למבטח דווקא, במקרה זה לקרן הפנסיה, ולא למבוטח או לעמית. בנוסף אגב שמיעת עדויות הצדדים ובחינת ראיותיהם התגלו מחיקות בטופס ההצטרפות של העמית, ונציגי קרן הפנסיה לא הצליחו להסביר את טיבן ופשרן. כמו כן קרן הפנסיה לא דאגה להביא לעדות עד רלוונטי ביותר שהוא סוכן הביטוח.

בסופו של דבר בית הדין דחה את הגרסה של קרן הפנסיה וקיבל את עמדתו של העמית. החלטת הקרן בוטלה ובית הדין הורה לה לשלם לעמית פנסיית נכות בהתאם לתכנית ולשיעור נכותו.

 [4576-10-13]

 
מאמרים נוספים בנושא:

תאונה עם רישיון נהיגה זר והזכות לפיצויים

נזקי גוף אגב נהיגה עם רישיון זר

ביטוח חיים ומשכנתא

עוד על ביטוח משכנתא וחובות הבנקים

הזכות לפנסיית שאירים

כיצד תובעים אובדן כושר עבודה?

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה