בית הדין לעררים ביטל את עמדת המדינה וחייב אותה להעניק למבקשת רישיון ארעי א5 מטעמים הומניטריים, וראה בעובדה שהיא מקיימת קשר זוגי חדש נסיבה חדשה המעידה על זיקה לישראל

כפי שכתבנו רבות, במקרים שבהם מופסק ההליך המדורג מטעם זה או אחר (אם עקב פטירתו של בן הזוג הישראלי, אם בשל פרידת בני הזוג, אם על רקע אלימות במשפחה), יכולה להיווצר לבן הזוג הזר עילה לקבלת מעמד בישראל מטעמים הומניטריים.

חשוב להבין שבהתאם לכללים ולהלכות שהתגבשו ברשות האוכלוסין ובבתי המשפט בעניין בירור בקשות הומניטריות, בקשה לקבלת מעמד בישראל מטעמים הומניטריים צריכה להתברר כאשר המבקש לא אוחז בעילה חוקית אחרת לקבלת מעמד על-פי נוהל ספציפי של משרד הפנים. הרשות ובתי המשפט קבעו לא אחת כי הנול ההומניטרי הוא "שיורי" במהותו והוא יחול רק מקום שלא ניתן לפסוע במסלול אחר ספציפי לקבלת מעמד.

אלא שעניין שנדון לפני מספר שנים בבית הדין לעררים בירושלים מלמד כי לא תמיד מוצדק לפעול על-פי כלל נוקשה זה, ויכולים להיות לו חריגים. באותו מקרה דובר על נתינה זרה שנישאה לאזרח ישראלי, הייתה עמו בהליך המדורג, מקשר זוגיות זה נולדה בת שהיא אזרחית ישראל, אך לימים הקשר פקע על רקע של אלימות במשפחה, כאשר בידי הזרה הייתה אשרה מסוג א/5.

האישה הגישה בקשה לקבלת מעמד בישראל מטעמים הומניטריים וגורלה של בקשה זו, בדומה למאות בקשות אחרות, ידע תהפוכות רבות. המבקשת נאלצה להילחם על עצם זכותה שהוועדה ההומניטרית תתכבד ותקרא את כל המסמכים שהוגשו, ולשם כך נדרשו לא פחות משלושה עררים לבית הדין לעררים ובנוסף לא מעט עררים פנימיים.

בסופו של דבר לאחר מערכה עיקשת של כחמש שנים, שבמהלכה שב משרד הפנים וסירב פעם אחר פעם את הבקשה למעמד בישראל, ביום 11.11.18 קיבל בית הדין לעררים בירושלים (הדיין מרט דורפמן) את הערר של הזרה. בית הדין סקר את כל נסיבות העניין ואת הראיות שמלמדות על זיקות רבות של העוררת לישראל ועל קיומה של "זיקה עודפת" לארץ על פני זיקתה החלשה למדינת המוצא.

עוד צוין בפסק הדין כי ברבות הימים ושעה שבקשת העוררת למעמד הומניטרי תלויה ועומדת הקימה העוררת זוגיות חדשה עם אזרח ישראלי ואף נמצאת בהיריון מתקדם ממנו. בית הדין לעררים ראה בעובדה זו נסיבה נוספת המלמדת על זיקתה העודפת לישראל.

לבסוף בית הדין ביטל את קביעת משרד הפנים והורה למדינה להעניק לעוררת רישיון ארעי א5 מטעמים הומניטריים לתקופה של שנתיים, כאשר בחלוף שנתיים וככל שלא תהיה מניעה פלילית או בטחונית, תהיה המדינה מחויבת לשדרג את המעמד לרישיון לישיבת קבע.

במאמר מוסגר יצוין כי הקביעה שיהיה על רשות האוכלוסין לשדרג את המעמד לקבע בחלוף שנתיים, כעניין של חובה אוטומטית ובלא הפעלת שיקול דעת, לא נשאה חן בעיני המדינה והיא ערערה על חלק זה של פסק הדין לבית המשפט לעניינים מנהליים. למרבה הצער הערעור התקבל על-ידי השופטת דנה כהן-לקח ובית המשפט לעניינים מנהליים הסכים עם משרד הפנים וקבע כי בית הדין לעררים אינו מוסמך לכבול את שיקול דעת הרשות. בקשת רשות ערעור שהוגשה בעניין לבית המשפט העליון נדחתה (בר"ם 8090/19).

מעניין וחשוב להדגיש, עם זאת, את הקביעה של בית הדין לעררים בכל הנוגע לקיומו של קשר זוגי חדש. כאמור, הכלל המנחה והנוהג בבית המשפט הוא כי ההליך ההומניטרי צריך להתקיים במישור השיורי בלבד, ואילו כאשר עומדת או קמה לזר עילה חוקית אחרת לקבלת מעמד, יש לפעול לפי המסלול הלא הומניטרי. לכן בנקל יכול היה בית הדין לעררים לדחות את הערר ולהציע לעוררת להגיש בקשה להסדרת מעמדה בישראל מכוח קשר הזוגיות החדש. אלא שזאת לא עשה ואף ציין בפסק הדין כי קשר הזוגיות החדש מהווה נסיבה נוספת לזיקתה העודפת של העוררת לישראל.

לדעתנו מדובר בקביעה חשובה ביותר, וכדאי לעורכי הדין המייצגים זרים בשאלות של מעמד בישראל להשכיל להשתמש בה. בהקשר זה חשוב להזכיר כי מעמד בישראל, אזרחות ישראלית, רישיונות ישיבה בישראל, ויזות, אשרות, בקשות הומניטריות, ועדה הומניטרית, כניסה וביקור, איחוד משפחות, בית הדין לעררים ועוד – הנם נושאים מקצועיים שמצויים בהם אך ורק עורכי דין מומחים, אלה שרכשו לעצמם התמחות צרה בתחום, עוסקים בו יום ביומו, אוחזים בניסיון עשיר בניהול הליכים מורכבים מסוג זה, עוקבים בדריכות אחר שינויים בנהלים וחידושי פסיקה.

[5539-17]

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

הוועדה ההומניטרית לעייפה

איך משיגים אשרה לבן זוג זר של אזרח ישראלי

בית המשפט ביטל החלטה של משרד הפנים

חוק השבות ועבר פלילי

מעמד בישראל לנין של יהודי

מעמד בישראל להורה מבוגר של אזרח ישראלי

המרת דת וחוק השבות

משרד הפנים: רבת עם בת הזוג הזרה? הקשר פיקטיבי

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה