ביטוח שאירים: עקב אי-ביצוע הפרשות פנסיוניות לעובד המעסיק יפצה את משפחתו בסכומי עתק

החוק מחייב כל מעסיק להפריש עבור עובדיו הפרשות לפנסיה. למרות העשור שחלף מאז שנחקקה חובת ההפרשה מעסיקים רבים עדיין לא מבינים את משמעות ההוראה. הפרשות לפנסיה כוללות גם רכיב ביטוחי למקרים של אובדן כושר עבודה ולעתים נכות, מוות ושאירים. אך מה קורה כאשר המעסיק מועל בחובתו ולא מפריש כספים עבור עובדיו?

הסדר ברירת המחדל הוא פתיחת תכנית פנסיונית וצירוף העובד כעמית באחת מקרנות הפנסיה הקיימות. כל תכנית כזו כוללת ביטוח למקרה של נכות מעל 25% ותשלום פנסיית שאירים למקרה מוות. אך אם מסיבה כזו או אחרת למרות חובת המעסיק להפריש לעובד כספים לפנסיה הוא נמנע מכך, כספי הביטוח לא ישולמו לעובד הזכאי במקרה של נכות או לשאיריו במקרה מוות.

חשוב להבין שאין כל קשר בין תנאי העבודה לכיסוי הביטוחי. כלומר, הכיסוי חל 24 שעות ביממה ותקף גם למקרים של מחלות קשות, תאונות וכד'. כבכל ביטוח גם בביטוח בקרן פנסיה יש חריגים שאינם באים בגדר הכיסוי הביטוחי, ואלה חריגים לא פשוטים, אך אם אירע אירוע ביטוחי שעונה להגדרות בתקנון, העובד העמית או שאיריו יהיו זכאים לכספים, ולעתים מדובר בסכומים משמעותיים ביותר. כך, עמית שמסיבה כזו או אחרת מאבד את כושר עבודתו באורח משמעותי בגיל 50 ואינו כשיר לעבוד בכל עיסוק סביר אחר, עשוי להיות זכאי לתשלום חודשי עד גובה של 75% משכרו הקובע, וזאת עד לגיל הפרישה. נניח שאותו עמית הרוויח 15,000 שקלים בחודש ועקב תאונה או מחלה איבד את כושר עבודתו לצמיתות. במקרה זה הוא עשוי להיות זכאי לפנסיית נכות בשיעור של כ-10,000 שקלים במשך 204 חודשים, קרי לסך של למעלה משני מיליון שקלים במצטבר.

אך אם המעסיק התרשל ולא הפריש לעובד הפרשות פנסיוניות כדין, שכאמור כוללות את הרכיב הביטוחי, יהיה המעסיק עצמו אחראי לפצות את העובד על הנזק הכספי שנגרם לו. סוגיית אי-הביטוח עקב רשלנות מעסיקים מתעוררת מעת לעת ומובאת לפתחו של בית הדין לעבודה. באחרונה נדרש בית הדין האזורי בתל אביב למקרה שבו חברה שהעסיקה עובד במשך פחות משנתיים לא טרחה להפריש עבורו כספים לפנסיה – ואיתרע מזלם של העובד ומעסיקתו כאשר העובד חלה במחלה קשה ולימים נפתר מהמחלה.

בני משפחתו לא יכלו לקבל פנסיית שאירים מקרן פנסיה מסיבה פשוטה – המעסיקה כאמור התרשלה בכל הנוגע לביצוע הפרשות פנסיוניות עבור העובד במועדים שבהם הייתה חייבת לעשות זאת על פי הדין. לכן המשפחה תבעה את החברה ואת הבעלים לפצותה על כל הסכומים שהיו משולמים במסגרת פנסיית שאירים לו בוטח המנוח כדין.

מאחר שהבעלים ניסה להתחמק מהסיכון הצפוי ודאג לפרק את החברה מבעוד מועד, במסגרת תביעת המשפחה הוגשה גם בקשה להרמת מסך ההתאגדות. במילים אחרות, התובעים תבעו את הבעלים באופן אישי וביקשו להיפרע מנכסיו הפרטיים.

לאחר בירור כל נסיבות העניין בית הדין קיבל את התביעה במלואה, קבע כי אלמלא רשלנות החברה ובעליה המשפחה הייתה מקבלת פנסיית שאירים, וחייב את הבעלים בתשלום מיידי למשפחה בסך של כחצי מיליון שקלים.

בנוסף בתיק מונה אקטואר לצורך הערכת הנזק המלא שנגרם למשפחה, היינו של סך כל התשלומים המגיעים לשאירים בהווה ובעתיד, ועל פי הדו"ח שיוגש יהיה על הבעלים לשלם לתובעים נוסף על אותו חצי מיליון עוד סכום לא מבוטל. כך חיסכון של כמה אלפי שקלים חזר לחברה כבומרנג בחוב של מיליונים.

חשוב להבין שמדובר בתביעות מורכבות המחייבות שליטה גבוהה במספר דיסציפלינות כמו דיני עבודה, דיני נזיקין ודיני ביטוח. משרדנו עוסק זה מכבר ובהצלחה בייצוג תובעים ונתבעים בהליכים מסוג זה.

 [15883-05-14]

 
מאמרים נוספים בנושא:

כך קרנות הפנסיה וחברות הביטוח דוחות תביעות אובדן כושר עבודה

תאונה עם רישיון נהיגה זר והזכות לפיצויים

נזקי גוף אגב נהיגה עם רישיון זר

ביטוח חיים ומשכנתא

עוד על ביטוח משכנתא וחובות הבנקים

הזכות לפנסיית שאירים

כיצד תובעים אובדן כושר עבודה?

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה