על אף קיומו של בן נוסף, לאחר מערכה עיקשת נגד משרד הפנים שארכה כמעט 4 שנים בית הדין חייב את המדינה להעניק רישיון א-5 לאמא מבוגרת של אזרח ישראלי

כתבנו רבות על נוהל הורה קשיש שעל-פיו ניתן לקבל מעמד עבור הורה מבוגר של אזרח ישראלי. כאשר הבקשה עונה לקריטריונים הקבועים בנוהל, לרוב הליך הסדרת המעמד אינו מעורר קשיים מיוחדים. אך מה עושים במקרים מורכבים שאינם עומדים בתנאי הנוהל? על דוגמאות כאלה ראו כאן, כאן וכאן.

לפני כ-4 שנים פנה למשרדנו יבגני (שם בדוי). יבגני אזרח ישראלי שעלה לארץ מאוקראינה מכוח חוק השבות בהיותו נשוי ליהודייה. יבגני הותיר באוקראינה אמא אלמנה מבוגרת וחולה. באותה עיר שבה מתגוררת האמא חי גם אחיו של יבגני. אילו הייתה זו משפחה נורמלית אפשר היה לסמוך על האח שידאג לאמא. אבל במקרה זה מדובר באלכוהוליסט שלא זו בלבד שאינו רוצה ואינו מסוגל לדאוג לאמו החולה, אלא הוא גוזל את כספי הפנסיה הזעומים שלה, השתלט על דירתה, נהג לכלוא אותה בחדר, מנע ממנה תרופות ואוכל, גידף אותה ואיים עליה.

יבגני הציל את אמו והביא אותה לישראל. מיד עם כניסתה ארצה הם פנו למשרד הפנים והגישו בקשה למתן מעמד לאמא מכוח נוהל הורה קשיש. יבגני הסביר בפירוט את המצב הקשה שבו הייתה נתונה אמו בגלל מחלתה ויחסו של הבן השני. לתמיכה בדברים יבגני הציג פסק דין מאת בית המשפט באוקראינה שקבע קביעות עובדתיות מפורשות בכל הנוגע להתנהגות הבן השני כלפי אמו.

אלא שרשות האוכלוסין סירבה לבקשה בנימוק כי לאמא יש בן נוסף שגר מחוץ לישראל, על כן הבקשה אינה עונה לתנאי הנוהל. לאחר מיצוי הליכים ופנייה לבית הדין לעררים משרד הפנים הסכים להעביר את הבקשה לוועדה הבינמשרדית לעניינים הומניטריים.

במשך כשנה וחצי שכב התיק בוועדה ההומניטרית, ולבסוף משרד הפנים חזר העל החלטת הסירוב על-פי המלצה של הוועדה. מרבית חברי הוועדה נימקו את ההמלצה השלילית בקיומו של "עבר פלילי עשיר" אצל יבגני. מצבה הרפואי הקשה של הזקנה ויחסיה עם הבן השני כמעט שלא זכו להתייחסות בנימוקי הוועדה.

תקפנו את ההחלטה החדשה בבית הדין לעררים. לקראת הדיון בערר הצטיידנו בתעודת יושר עדכנית של יבגני. מסתבר שליבגני לא זו בלבד שלא היה עבר פלילי "עשיר"; לא היה בתעודה כל רישום פלילי שהוא. במהלך הדיון בבית הדין נערכה בדיקה נוספת ובסופה נציגת המדינה הודתה בטעות, אם כי משרד הפנים לא מצא להביע התנצלות על הכפשה כה חמורה של כבוד העורר.

בכתבי הטענות ובדיון הצבענו על חוסר סבירות של ההחלטה החדשה ועל הפגמים החמורים שנפלו בה, ובית הדין הסכים איתנו. בסופו של דבר, אחרי מערכה שנמשכה כ-4 שנים ביום 10.12.18 בית הדין ביטל את החלטת המדינה, הורה למשרד הפנים להעניק לאמא המבוגרת רישיון לישיבת ארעי (א/5) וחייב את הרשות בהוצאות משפט.

2936-18

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

על הוועדה ההומניטרית

בן הזוג נפטר או נפרדתם? הוויזה מבוטלת

שוב על הוועדה ההומניטרית

מי זכאי לקבל מעמד בישראל?

איך משכנעים את משרד הפנים בכנות הקשר הזוגי?

גיור בחו"ל וחוק השבות

כיצד מסדירים מעמד בישראל לבן זוג זר?

על עבודתה של הוועדה ההומניטרית

חוק השבות ועבר פלילי

הוכחת יהדות לצורכי חוק השבות

מאמרים ברוסית

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה