הוועדה ההומניטרית המליצה לסרב, אך בית הדין הורה לרשות האוכלוסין להכיר בזכותה של אחות לאזרחית ישראלית שסובלת מפיגור שכלי לחיות בישראל לצד משפחתה היחידה

אנו עוסקים רבות בשאלות של מעמד בישראל מטעמים הומניטריים. נזכיר שמסלול זה שמור אך ורק לנסיבות ולמקרים מיוחדים שאכן מגלים טעמים הומניטריים. אם נתין זר פונה למשרד הפנים בבקשת סרק וללא סיבה מוצדקת, פנייתו כלל לא תועבר לדיון בפני הוועדה הבינמשרדית ותיפסל על הסף על ידי נציג רשות האוכלוסין.

כאן, כאן, כאן וכאן ראו דוגמאות למקרים שהצדיקו בחינה בפני הוועדה ושבאמצעות נקיטת הליכים משפטיים קיבלו הזרים בסופו של דבר מעמד או עברו את שלב הסינון הראשוני. נזכיר כי בדרך כלל מדובר בהליכים מתמשכים, מורכבים ויקרים שמצריכים עבודה משמעותית של עורך דין מקצועי ומנוסה.

נמחיש את הסוגיה בפסק דינו של בית הדין לעררים בירושלים ממאי 2018. באותו עניין דובר על אירינה ואולגה (השמות שונו), שתי אחיות, אחת אזרחית ישראל והשנייה נתינת רוסיה. אירינה עלתה לארץ לפני כ-30 שנים עם בעלה היהודי והותירה ברוסיה שני הורים ואחות, אולגה, שמלידה סובלת מפיגור שכלי קשה. אולגה גדלה בבית ההורים והמשיכה להתגורר עם ההורים גם בבגרותה, כאשר בעת ניהול ההליכים הייתה בת 60.

כאמור, ההורים דאגו לכל צרכיה של אולגה החולה ואירינה סיפקה עזרה כלכלית ככל יכולתה ותדיר ביקרה את משפחתה. אלא שבשנת 2012 מתו ההורים זה אחר זה והחלו לטפל באולגה חסרת הישע שכנה ודוד כבן 80. אירינה הגיעה לרוסיה ושהתה ארוכות לצד אחותה, אך בסופו של דבר הבינה שאינה יכולה להעתיק את חייה לחו"ל ולעזוב את משפחתה בישראל כדי להתמסר לטיפול באולגה.

לפני 5 שנים אירינה הביאה את אולגה לארץ ופנתה למשרד הפנים בבקשה להעניק לה מעמד הומניטרי. אירינה הסבירה בבקשה את הנסיבות הקשות שאליהן נקלעה המשפחה ותמכה את טיעוניה בחוות דעת של פסיכיאטר מומחה. בחוות הדעת הובהר כי אולגה החולה שמעולם לא שהתה במעון וכל חייה גדלה בחיק משפחתה אינה מתקשרת עם זרים, אינה מסוגלת להתרגל לשינויים, צפויה להתנגד לכל מגע של אדם זר ובמקרה של החזרתה לרוסיה והעברתה למעון תהיה חשופה להזנחה, לאלימות ולסכנת חיים.

אלא שהבקשה נפסלה על הסף ולא הגיעה לשולחן הוועדה ההומניטרית. בתחילה אירינה נלחמה על כך שבקשת האחיות תגיע לוועדה הבינמשרדית. בסופו של דבר ולאחר נקיטת הליכים משפטיים על-ידי אירינה משרד הפנים שינה את טעמו והעביר את הבקשה לוועדה. אלא שגם זה לא עזר: הוועדה המליצה למנכ"ל רשות האוכלוסין שלא לתת לאישה החולה מעמד בישראל בנימוק כי הבקשה אינה מגלה טעמים הומניטריים מיוחדים.

אירינה לא ויתרה ופנתה לבית הדין לעררים. הדיין מרט דורפמן בחן את נסיבות העניין והחליט (9.5.18) לקבל את הערר. בית הדין הסביר כי הוועדה ההומניטרית לא התייחסה לחוות הדעת הרפואית שהוגשה בעניינה של אולגה ולא ייחסה משקל ראוי לנסיבותיהן הקשות של אירנה ואולגה.

בית הדין ביטל את החלטת משרד הפנים, הורה לרשות להעניק לאולגה רישיון ב/1 למשך שנה שבחלוף פרק זמן זה ישודרג המעמד לארעי (א/5). בצד זאת בית הדין התנה את המעמד בכך שאולגה תמשיך להתגורר עם אירינה ולא תועבר למעון.

חשוב לזכור שניתן להתמודד ביעילות עם החלטות שגויות של רשות האוכלוסין רק באמצעות עורכי דין שמתמחים בענייני הגירה, אשרות, מעמד ומשרד הפנים.

5851-17

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

על הוועדה ההומניטרית

בן הזוג נפטר או נפרדתם? הוויזה מבוטלת

שוב על הוועדה ההומניטרית

מי זכאי לקבל מעמד בישראל?

איך משכנעים את משרד הפנים בכנות הקשר הזוגי?

גיור בחו"ל וחוק השבות

כיצד מסדירים מעמד בישראל לבן זוג זר?

על עבודתה של הוועדה ההומניטרית

חוק השבות ועבר פלילי

הוכחת יהדות לצורכי חוק השבות

מאמרים ברוסית

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה