מרק ועידית, הורים לשניים, היו בני רשות במשק חקלאי במושב. בשנת 1981 הם ממנים את הבן מוטי ואשתו כ"בן ממשיך" במשק.

כתב המינו קבע כי הזכויות במשק יעברו אליהם עם פטירת ההורים. בשנת 1993 מרק במחלה, ובתם (אחותו של מוטי) עוברת להתגורר עם ההורים כדי לטפל בהם. מרק נפטר בשנת 2001, והזכויות במשק עוברות לאלמנתו, עידית. בעבור שלוש שנים היא עושה צוואה ובה מורישה את הזכויות במשק לבת (ולא לבן – מוטי). עידית מבהירה בצוואה שהיא עושה זאת למרות העברת הזכויות הקודמת למוטי ולאשתו:

"אני מורישה לבתי את הזכויות במשק מאחר ובתי טיפלה בי ובבעלי… אני מורישה את המשק לבתי על אף העובדה כי בני… קבל זכויות של בן ממשיך בבית אשר בו הוא מתגורר כיום כל ימי חייו".

כאשר בשנת 2008 עידית נפטרה, הבת מבקשת לקיים את צוואתה. אלא שאחיה מוטי ואשתו מתנגדים, והתיק מתברר בבית המשפט לענייני משפחה. שם נקבע כי הליך מינויים של מוטי ואשתו כ"בן ממשיך" נערך כדין והוכשר בכל האישורים הנדרשים, לכן עידית המנוחה לא יכלה להוריש את זכויותיה במשק לבת. צוואתה המאוחרת, קבע בית המשפט, אינה יכולה להעניק לבת זכויות במשק.

הבת ערערה למחוזי, אך הערעור נדחה. דעתו של בית המשפט אמנם לא הייתה נוחה מהמסקנה שאליה הגיע, אך עם זאת הובהר שידיו כבולות. הבת לא ויתרה ופנתה לעליון. השופט רובינשטיין נאלץ להכריע (לאחר שביקש להימנע מכך ושלח את הצדדים לגישור) – ודחה את בקשתה של הבת לערער. אמנם ברור מהצוואה שרצונה של עידית המנוחה היה כי הזכויות תעבורנה לבת כגמול לטיפול המסור שהעניקה לה ואביה המנוח. אך "הרכבת נסעה", הסביר, ועידית ביקשה לצוות לבתה את  שכבר לא היה לה.

[בע"מ 3872/14 פלונית נ' פלוני]

 
מאמרים נוספים בנושא:

ביטול צוואה בגלל השפעה בלתי הוגנת

יורש אחר יורש ויורש במקום יורש

בן ממשיך וצוואה מאוחרת

כשרות לצוות: המצווה לא זכרה את ילדיה

צוואה לטובת ילד שלימים מתגרש

כיצד לערוך צוואה שוללת

האם אדם יכול לרשת את ההורה החורג שלו?

מה בין ביטוח פנסיוני לצוואה?

איך מסתלקים מירושה?

מה הקשר בין ירושה לביטוח?

צוואה מאוחרת או מתנה?

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה