פרשה שהתעוררה באחרונה בבית המשפט לענייני משפחה מראה עד כמה כדאי להיזהר בעת עשיית צוואה ולחשוב על תסריטים שבזמן עריכתה נראים רחוקים.

יוסף (שם בדוי) ערך צוואה שבה הורה שלאחר מותו ומות אשתו, רבקה (שם בדוי), ביתם יעבור לבעלות בנם וכלתם. כך ונכתב בצוואה, שנערכה באנגלית:"Upon the deaths of both my wife and myself our house here in Israel shall be the sole property of our son M.B and his wife L, with no restrictions."

כאשר יוסף הלך לעולמו, ובעוד אשתו רבקה בחיים, התגלע קרע בין הבן ואשתו והם התגרשו. באותה תקופה רבקה עורכת צוואה ובה קובעת כי מאחר שבעלה נפטר והיא הזוכה היחידה ברכושו, היא מבקשת לאשר בשנית את רצונו ורצונה שלה: שבנם יהיה הזוכה היחיד של כל הנכסים אשר יישארו בעת פטירתה. אין בצוואה זו של רבקה כל זכר לכלה, שכאמור בשלב זה הייתה לגרושתו של הבן.

חולפות כמה שנים ורבקה הולכת לעולמה. הבן מבקש לקיים את צוואתה; אלא שגרושתו מגישה התנגדות (במסגרת הליך התנגדות לצו קיום צוואה) וטוענת שמחצית הבית יעבור לבעלותה, כאמור בצוואת יוסף.

אגב הבירור בבית המשפט לענייני משפחה בירושלים התעוררה השאלה למה התכוון יוסף כשערך את צוואתו ובה התייחס באופן מפורש לכלתו. בית המשפט קבע בפסק דינו, לאחר שבחן את כל הנסיבות, כי יוסף התכוון להוריש את הבית לבן ולכלה יחד כדי שיוכלו להתגורר בו כיחידה משפחתית. אך משהשניים התגרשו ותכלית זו, שעמדה בעיני יוסף כשניסח את צוואתו, לא הייתה קיימת עוד, לא ניתן לראות בגרושה כזכאית על-פי הצוואה לחלק בבית. בהתאם לדין, הוראה בצוואה שעומדת בניגוד לכוונת המצווה משוללת תוקף משפטי. בפסק הדין נקבע שהגירושין מבטלים, בנסיבות העניין, את ההוראה בצוואת יוסף בכל הנוגע לחלק הכלה בבית.

השופט קרא לתוך הצוואה תנאי שלא נמצא בה – כי זכות הכלה בחלק מהבית כפופה להיותה נשואה לבן. בית המשפט ציין שאילו דובר בציווי סכום כספי לכלה, יתכן שבנסיבות העניין היה קל יותר לקבל את טענתה. אך משהצוואה התייחסה לבית מגורים ולתכלית של מגורי משפחה בבית, הפרשנות הסבירה והנכונה יותר של הצוואה מחייבת לקבל את גרסת הבן. בסופו של דבר טענות הגרושה נדחו.

שאלות פרשניות מעין אלה אינן נדירות במשפט הצוואות. צוואות רבות מכילות הוראות שמזכות את ילדי המוריש לצד בני ובנות זוגם באותה עת. אלא שהורים העורכים צוואות לטובת ילדיהם הנשואים לא תמיד חושבים על אפשרות של גירושין בעתיד. חוק הירושה מכיל פתרונות לקושי זה (של היעדר ודאות) באמצעות האפשרות להקנות בצוואה זכויות "על תנאי" (סעיפים 43 ו-44 לחוק). כלומר, במקרה שנדון בפסק הדין ניתן היה לכלול בצוואה הוראה מפורשת כי הכלה תזכה במחצית הבית רק בתנאי שלא נפתחו הליכי גירושין.

[ת"ע (ירושלים) 50221-05-11 מ.ב. נ' ל.ר. (ניתן ביום 31/3/14)]

 
מאמרים נוספים בנושא:

ביטול צוואה בגלל השפעה בלתי הוגנת

יורש אחר יורש ויורש במקום יורש

בן ממשיך וצוואה מאוחרת

כשרות לצוות: המצווה לא זכרה את ילדיה

צוואה לטובת ילד שלימים מתגרש

כיצד לערוך צוואה שוללת

האם אדם יכול לרשת את ההורה החורג שלו?

מה בין ביטוח פנסיוני לצוואה?

איך מסתלקים מירושה?

מה הקשר בין ירושה לביטוח?

צוואה מאוחרת או מתנה?

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה