בשבעה ילדים התברכה מלכה (שם בדוי). חלפו השנים ובלבה גמלה ההחלטה לערוך צוואה שבה היא מורישה את כל עיזבונה לבנותיה בחלקים שווים, וכן היא מבקשת מעורכת דינה שייעשה.

שנתיים נוספות עוברות, ומלכה עוברת להתגורר ביחידת דיור בביתה של אחת מבנותיה, לאה (שם בדוי). לאחר עשר שנים מלכה מעורבת בתאונת דרכים, נפצעת קשה והופכת לתלותית. נוסף על צרה זו מלכה לוקה בשני אירועים מוחיים, לוקה בדיכאון, מאבדת זיכרון ואינה מתמצאת בסביבותיה.

למרות מצבה הפיזי והנפשי הירוד עד מאוד, לפתע מלכה עורכת וחותמת צוואה חדשה שבה כל עיזבונה יעבור באופן בלעדי ללאה, ויתר בנותיה לא יקבלו מאומה. גם את הצוואה החדשה עורכת אותה עורכת דין שעשתה את הראשונה. הצוואה נחתמת על-ידי מלכה בפני עורכת הדין בלבד, שהיא גם נוטריון, כאשר במעמד החתימה לא נוכחים עדים. כחודשיים לאחר מותה של מלכה עורכת הדין חותמת על אישור נוטריוני לצוואה.

מקץ שלושים ימים ממותה של מלכה עורכת הדין מזמינה את כל הבנות למשרדה להקראת הצוואה. עוד טרם שהסתיימה ההקראה, ומשהאחיות מבינות שלאה היא היורשת היחידה לפי הצוואה, הן עוזבות את המשרד בכעס תוך הטחת גידופים באחותן לאה ובעורכת הדין.

לאחר שהאחיות מתנגדות לבקשתה של לאה לצו קיום הצוואה השנייה ועומדות על כך שיינתן תוקף לראשונה; התיק מועבר לבית המשפט לענייני משפחה. במהלך הדיון בבית המשפט נשמעות עדויות רופאים, הבנות, חברים וקרובים – ומהראיות מתחוור שמלכה עשתה את הצוואה האחרונה כשהייתה במצב קוגניטיבי ופיזי ירוד ביותר. מהמסמכים הרפואיים, לרבות תוצאות בדיקות שנעשו למלכה במועדים שונים טרם חתימת הצוואה השנייה, עולה שלאחר תאונת הדרכים מלכה הפכה לאדם שנזקק לטיפול צמוד, סבלה מדיכאון קשה ועברה שני אירועי שבץ.

בית המשפט למד מהעדויות שבמהלך בדיקות שנערכו לה על-ידי נוירו-פסיכולוגית מלכה כלל לא זכרה את שמות ילדיה ונכדיה, חשבה שהיא נשואה אף-על-פי שהתגרשה לפני שנים רבות, ואובחנה כתלותית ובעלת פגיעה קוגניטיבית וקשיים רבים בתפיסה, בשפה, בזיכרון ובקשב. בהקלטות שהוצגו במשפט נשמעה מלכה הוגה משפטים נעדרי היגיון. עד כמה שתמוה העניין –  במצב חמור זה מלכה הוחתמה על הצוואה החדשה שבה הורתה את כל עזבונה לבתה לאה בלבד.

באופן מפליא עוד יותר התגלה שעורכת הדין הקליטה חלקים מפגישותיה עם מלכה שבמהלכן נערכה הצוואה השנייה. אלא שההקלטות שהוצגו היורק חלקיות ולא שיקפו באורח מלא את שהתרחש במעמד עשיית הצוואה. בית המשפט מצא שלאה ועורכת הדין לא הציגו כל הסבר סביר לחלקיות ההקלטות.

עדים מטעמה של לאה, ובהם רופא שטיפל במלכה, טענו שהייתה כשירה עת שחתמה על הצוואה השנייה, אולם מומחה לפסיכיאטריה שמינה בית המשפט מסר חוות דעת הפוכה, שלפיה מלכה לא הייתה כשירה דיה לעריכת הצוואה.

בסופו של יום הצוואה של לאה נפסלה והשופט נפתלי שילה הורה לקיים את הצוואה הראשונה. לאה גם חויבה לשלם לאחיותיה 40,000 שקלים בגין הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין ולשאת בעלות חוות דעתו של המומחה מטעם בית המשפט.

[ת"ע (ת"א) 55650-05-13 ר' נ' י' (ניתן ביום 24/7/14)]

 
מאמרים נוספים בנושא:

ביטול צוואה בגלל השפעה בלתי הוגנת

יורש אחר יורש ויורש במקום יורש

בן ממשיך וצוואה מאוחרת

כשרות לצוות: המצווה לא זכרה את ילדיה

צוואה לטובת ילד שלימים מתגרש

כיצד לערוך צוואה שוללת

האם אדם יכול לרשת את ההורה החורג שלו?

מה בין ביטוח פנסיוני לצוואה?

איך מסתלקים מירושה?

מה הקשר בין ירושה לביטוח?

צוואה מאוחרת או מתנה?

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה