אין זה נדיר שבתי המשפט נדרשים לדון בצוואות קשישים שהדירו את קרוביהם מהירושה וציוו את עזבונם לזרים.

קרובי הקשישים אינם מוכנים להשלים עם הגזירה ותדיר מתנגדים בכל לצוואות המנשלות. טענה שמושמעת לעתים מפי הקרובים המנושלים היא כי זוכי צוואה השפיעו על המצווים השפעה בלתי הוגנת. אם בית המשפט למד מהעדויות והראיות שהמצווה היה נתון להשפעה בלתי הוגנת מצד זוכה הצוואה, שומה עליו לפסול את הצוואה.

בית המשפט לענייני משפחה בנצרת נדרש לאחרונה לסוגיה, ופסק דינו ממחיש את הקשיים שאצורים בתיקים אלה. פסק הדין נסב על צוואתו של ניצול שואה קשיש שסבל שנים רבות ממחלה קשה. ניצול השואה ואשתו רכשו במהלך חייהם משק במושב וצברו מיליוני שקלים בחשבון. לבני הזוג לא היו ילדים, ולאחר פטירת האישה עבר עזבונה לבעלה. לאחר שהתאלמן ערך ניצול השואה צוואה שבה חילק את עזבונו בין קרובי המשפחה.

בסופו של דבר המחלה והגיל הכריעו את המצווה והוא נפטר. עם פטירתו ביקשו הקרובים לבצע את צוואתו והגישו בקשה מתאימה לרשם לענייני ירושה. אלא שאז התגלו מתנגדים לבקשה – שהציגו צוואה מאוחרת יותר. היו אלה שכניו של המצווה שהציגו צוואה שנעשתה כשבועיים לפני מות המצווה, שעה שהיה מאושפז. בהתאם לצוואה מאוחרת זו שהציגו השכנים, הקשיש ביקש להוריש את כל הנכסים דווקא להם, ולקרובים לא השאיר פרוטה.

בני המשפחה התנגדו לצוואה לטובת השכנים וטענו שהמצווה עשה אותה שלא מתוך רצון חופשי, שעה שהיה שרוי במצב רפואי וקוגניטיבי קשה. נטען שבמועד עריכת הצוואה היה הקשיש תלוי בשכנים תלות מוחלטת והושפע מהם השפעה בלתי הוגנת. בית המשפט קבע, בהתבסס על הראיות שהובאו בפניו ושכללו תיעוד רפואי, על מצב קשה של המצווה לפני מותו. נמצא שהתדרדרות זו אפשרה לשכנים להשפיע על המצווה השפעה בלתי הוגנת ולשכנעו לצוות להם את נכסיו.

בית המשפט למד את דמות המצווה והתרשם שהיה סגפן שחי בחסכון ובצמצום, שבמשך כל חייו שמר על כספו בקנאות, לא נהג להעניק מתנות ונרתע מזרים. על רקע זה ובהתאם לעדויות נוספות הקשר עם השכנים שהתהדק זמן קצר לפני מותו נראה בעיני בית המשפט חשוד ולא משכנע. נקבע כי השכנים בודדו את הקשיש והרחיקו מקרוביו.

נקבע אפוא שהצוואה לטובת השכנים בטלה, ובית המשפט הורה על קיום הצוואה הקודמת.

[ת"ע (נצ') 1840/04 א.א. נ' א.ו. ז"ל (ניתן ביום 15.10.14)]

 
מאמרים נוספים בנושא:

ביטול צוואה בגלל השפעה בלתי הוגנת

יורש אחר יורש ויורש במקום יורש

בן ממשיך וצוואה מאוחרת

כשרות לצוות: המצווה לא זכרה את ילדיה

צוואה לטובת ילד שלימים מתגרש

כיצד לערוך צוואה שוללת

האם אדם יכול לרשת את ההורה החורג שלו?

מה בין ביטוח פנסיוני לצוואה?

איך מסתלקים מירושה?

מה הקשר בין ירושה לביטוח?

צוואה מאוחרת או מתנה?

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה