שוב התערבות בית המשפט בהחלטות משרד הפנים: בית הדין ביטל החלטה של רשות האוכלוסין והורה למדינה להעניק לנתין זר מעמד הומניטרי זמני

אנו עוסקים רבות בפועלו של משרד הפנים בכל הנוגע לבחינת בקשות למעמד בישראל מטעמים הומניטריים. נזכיר שמשרד הפנים יכול להעניק לזר מעמד בישראל מטעמים הומניטריים רק במקרים מיוחדים שבהחלט מצדיקים זאת ושאפריורי מדובר במשוכה גבוהה.

אך הניסיון מלמד שגם באותם מקרים מיוחדים שזועקים נסיבות הומניטריות מובהקות הוועדה הבינמשרדית אינה ממהרת לתת המלצות חיוביות, ולעתים קרובות חבריה מתעלמים מנסיבות ומשיקולים חשובים. מנכ"ל רשות האוכלוסין, שתפקידו לבחון את המלצות הוועדה ולהחליט אם לאמץ אותן או להכריע בניגוד להמלצות, ברובם המכריע של המקרים משמש חותמת גומי לוועדה.

כאמור, הוועדה ההומניטרית מרבה להתעלם משיקולים כבדי משקל ולפעמים היא אף שוקלת שיקולים זרים ומעניקה להם משקל מכריע. הליך שהתנהל באחרונה בבית הדין לעררים בירושלים ממחיש זאת. באותו מקרה דובר על פאזיל, נתין טורקיה שבעבר שהה בישראל שלא כדין במשך כעשור ובמהלך פרק זמן זה הכיר את ילנה, אזרחית ישראלית (כל השמות שונו), חי איתה בקשר של ידועים בציבור ולבני הזוג נולד בן.

לפני כ-10 שנים פאזיל נעצר על ידי יחידת האכיפה ("משטרת ההגירה") של רשות האוכלוסין והורחק לטורקיה. ילנה, בת הזוג, הגישה בקשה לאיחוד משפחות, למתן אישור כניסה והסדרת מעמדו בישראל של פאזיל כבן זוגה. בתום בדיקת הבקשה שארכה כמעט 3 שנים ניתן לפאזיל אישור כניסה בכפוף להפקדת ערבות כספית, ובנובמבר 2008 הוא שב למשפחתו בישראל.

נפתח אפוא ההליך המדורג במשרד הפנים ובמסגרתו ניתנה לפאזיל אשרת ב/1 (ביקור עם רישיון עבודה) שהוארכה מדי שנה. אלא שבשנת 2012 ילנה נפטרה מסרטן כאשר בנם המשותף היה בן 13. פאזיל הגיש בקשה להסדרת מעמדו בישראל מטעמים הומניטריים, ולאחר העברת העניין לוועדה הבינמשרדית הוחלט להעניק לו רישיון ב/1 הומניטרי שיוארך וייבחן מדי שנה.

אלא שעם הגיעו של הבן לגיל 18 סירב משרד הפנים לחדש את אשרתו של פאזיל והורה לו לחזור לטורקיה. פאזיל עתר לבית הדין והסביר בעררו כי הוא מתגורר עם הבן בדירה קטנה, מגדל אותו לבד מאז פטירתה של ילנה, כי לבן בעיות נפשיות לא פשוטות שבגללן אינו יכול לשרת בצה"ל, שהבן קשור אליו קשר רגשי אמיץ וזקוק לו וכי הוא, פאזיל, מזמן העתיק את מרכז חייו לישראל.

לאחר שהדיין מרט דורפמן למד את ראיות הצדדים ושמע את טיעוניהם הוא החליט לקבל (6.2.19) את הערר. בית הדין הסביר כי הוועדה ההומניטרית שהמליצה לסרב לבקשה התעלמה מהשיקול החשוב והמכריע במקרה לא פשוט זה, והוא מצבו של הבן וההיסטוריה המשפחתית הקשה.

הדיין ביטל את החלטת המדינה, הורה למשרד הפנים לחדש לפאזיל רישיון ב-1 לתקופה של שנתיים שאז ייבחן העניין מחדש וחייב את הרשות בהוצאות.

חשוב להבין שניתן להתמודד ביעילות עם סירובים של משרד הפנים ורשות האוכלוסין רק בעזרת עורך דין שמצוי לחלוטין בתחום דיני אשרות, מעמד, אזרחות, מעמד הומניטרי, מיצוי זכויות שבות ועד, ועוסק בכך יום ביומו.

3301-18

ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

"ויזה הומניטרית" ומעמד בישראל מטעמים הומניטריים

בן הזוג נפטר? כיצד שומרים על המעמד בישראל?

שוב על הוועדה ההומניטרית

מי זכאי לקבל מעמד בישראל?

איך משכנעים את משרד הפנים בכנות הקשר הזוגי?

גיור בחו"ל וחוק השבות

כיצד מסדירים מעמד בישראל לבן זוג זר?

על עבודתה של הוועדה ההומניטרית

חוק השבות ועבר פלילי

הוכחת יהדות לצורכי חוק השבות

מאמרים ברוסית

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה