כמה שנים צריך להחזיק ברישיון א/5 לפני שתקום זכות לשדרוגו למעמד קבע?

פסק דין נוסף של בית הדין לעררים שקובע קביעות חשובות בסוגיית שדרוג מעמד הומניטרי מארעי לקבע. כפי שציינו במאמרים קודמים (<ראו כאן, , כאן, כאןכאן וכאן) מדובר בסוגיה שמאפיינת תיקים רבים כאשר משרד הפנים ורשות האוכלוסין לא ששים, לשון המעטה, לשדרג מעמד הומניטרי מארעי לקבע, ולכך ישנן השלכות רבות.

בפרשה שנדונה באחרונה (16.9.18) בבית הדין לעררים בירושלים נקבע כי באותן נסיבות זכאית העוררת לשדרוג מעמדה אחרי 4 שנים שבמהלכן אחזה במעמד ארעי (א/5). באותו מקרה דובר על אזרחית אוקראינה שנכנסה לישראל בשנת 2008 מכוח נישואיה לאזרח ישראלי ופתחה עמו בהליך המדורג. באותה שנה נולד לבני הזוג ילד, בשנת 2009 ניתן לאישה מעמד ארעי (א/5). הרישיון הוארך במשך שנתיים, שאז נפרדו בני הזוג.

לאחר הגשת בקשה לקבלת מעמד טעמים הומניטריים עקב פקיעת קשר, בקשה שסורבה ושהתנהלו בעניינה הליכים, לבסוף הועברה הבקשה לדיון בפני הוועדה הבינמשרדית, ובסוף 2013 ניתן לאישה מעמד בישראל מטעמים הומניטריים והונפק לה רישיון לישיבה ארעי (א/5).

אשרה זו הוארכה במשך 4 שנים, ואז ביקשה האוקראינית לשדרג את מעמדה לישיבת קבע. אלא שכצפוי רשות האוכלוסין סירבה את הבקשה. גם ערר פנימי שהוגש נדחה. המבקשת לא ויתרה, ועתרה לבית הדין לעררים. הדיין מרט דורפמן למד את נסיבות העניין, נתן את דעתו לכל התקופה שבמהלכה שוהה העוררת בישראל, לרבות פרק הזמן שקדם למתן מעמד הומניטרי, והחליט לקבל את טענות האישה.

בהינתן הנסיבות ופרק הזמן שלחף, הסביר הדיין, אין לקבל את עמדת המדינה ולא ניתן לנצח להחזיק את האישה במעמד ארעי כשברור מהעובדות כי מרכז חייה מזמן נמצא בישראל ולא עתיד להשתנות. בית הדין הורה למשרד הפנים לשדרג את מעמד העוררת מארעי לקבע, וזאת אחרי 4 שנים של אחיזה פורמלית ב-א/5 מטעמים הומניטריים.

חשוב לזכור שניתן להתמודד ביעילות עם החלטות שגויות של רשות האוכלוסין רק באמצעות עורכי דין שמתמחים בענייני הגירה, אשרות, מעמד ומשרד הפנים.

[2775-18]

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

על הוועדה ההומניטרית

בן הזוג נפטר או נפרדתם? הוויזה מבוטלת

שוב על הוועדה ההומניטרית

מי זכאי לקבל מעמד בישראל?

איך משכנעים את משרד הפנים בכנות הקשר הזוגי?

גיור בחו"ל וחוק השבות

כיצד מסדירים מעמד בישראל לבן זוג זר?

על עבודתה של הוועדה ההומניטרית

חוק השבות ועבר פלילי

הוכחת יהדות לצורכי חוק השבות

מאמרים ברוסית

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה