למרות סירובו של משרד הפנים והחמרה בנוהל בית הדין לעררים הורה למדינה להעניק לזרה מעמד קבע

אנו כותבים תדיר על נושא שדרוג מעמד הומניטרי מארעי לקבע. משרד הפנים ורשות האוכלוסין לרוב מסרבים בתוקף לשדרג לישיבת קבע מעמד לזרים שמחזיקים ברישיונות א/5, וכפי שכתבנו בעבר, באחרונה משרד הפנים אף החמיר את הקריטריונים לשדרוג.

נזכיר כי לא בנקל ניתן לקבל מעמד הומניטרי בישראל ונדרשת עילה ממשית וקיומן של נסיבות מיוחדות. נסיבות כאלה עשויות להתקיים במקרים של פטירת בן זוג בטרם השלמת ההליך המדורג, במצבים שנוגעים לקטינים, באנשים בעלי זיקה כלשהי לישראל שלוקים במחלות מאוד קשות וכיו"ב. כאן ראו מאמרים ודוגמאות למקרים שהצדיקו מתן מעמד הומניטרי, וגם זאת רק בזכות ניהול מערכה עיקשת מול משרד הפנים, וכאן ראו דוגמאות למקרים שבהם שודרג מעמדם של זרים לאחר נקיטת הליכים משפטיים.

פסק דינו החדש של בית הדין לעררים בירושלים ממחיש בפעם נוספת כי לפעמים ניתן להתגבר על השרירות השלטונית שמפגינים נציגי רשות האוכלוסין. באותו עניין דובר על קמילה (שם בדוי), נתינת הונגריה שמשנת 2004 הייתה מצויה בהליך המדורג מכוח נישואיה לאזרח ישראלי. בסוף אותה שנה קיבלה קמילה א-5 שהוארך מעת לעת, אך ב-2010 התפרק הקשר עקב מעשי אלימות מצד בן הזוג.

קמילה הגישה בקשה למעמד הומניטרי לפי נוהל הפסקת הליך, ובשנת 2011 משרד הפנים אימץ את המלצתה החיוביות של הוועדה ההומניטרית ונתן לקמילה רישיון ארעי א-5 הומניטרי, שהוארך מעת לעת. החל מ-2014 קמילה ביקשה לשדרג את הרישיון לקבע, אך סורבה פעם אחר פעם.

לאחר סירוב נוסף לבקשה שהוגשה ב-2017 קמילה החליטה לא לוותר והגיעה עד לבית הדין לעררים. הערר נדון (1.1.19) בפני הדיין אלעד אזר ועמדת המדינה הייתה כי כל זמן שלא עלה בידי המבקש להוכיח שינוי נסיבות חריג, קיצוני ומהותי, לא קמה לו כל זכות לשדרוג. הכוונה בדרך כלל לכך שצריך להתרחש אירוע דרמטי כגון פטירתו של קרוב או אבחון מחלה קשה כדי לעמוד במבחן הרשות ל"שינוי נסיבות".

עוד המדינה טענה שלאור תיקון הנוהל שבו הוחמרו הקריטריונים להגשת בקשות מהסוג הזה דין הערר להידחות משום שטרם עברו 10 שנים מאז קיבלה קמילה את מעמדה ההומניטרי. ביקרנו תיקון זה במאמר אחר ואנו מאמינים שבעתיד הערכאות השיפוטיות יביעו עמדה דומה.

אלא שבית הדין דחה את עמדת רשות האוכלוסין. הדיין אזר הזכיר למדינה כי הדרישה להוכחת שינוי נסיבות חריג זה מכבר הוגדרה על-ידי בית הדין ובית המשפט המחוזי כבלתי סבירה ובטלה. בית הדין גם דחה את ניסיון המדינה לסכל את הערר על-ידי הפנייה לנוהל המתוקן. הדיין הבהיר כי מאחר שבקשתה של קמילה הוגשה ונדונה לפני התיקון, אין הנוהל במתכונתו המאוחרת חל עליה.

בסופו של דבר בית הדין קיבל את כל טענות קמילה והורה למדינה להעניק לה מייד רישיון לישיבת קבע, תוך חיוב הרשות בהוצאות בסך 5,000 שקלים.

חשוב לזכור שניתן להתמודד ביעילות עם החלטות שגויות של רשות האוכלוסין רק באמצעות עורכי דין שמתמחים בענייני הגירה, אשרות, מעמד ומשרד הפנים.

2342-18

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

על הוועדה ההומניטרית

בן הזוג נפטר או נפרדתם? הוויזה מבוטלת

שוב על הוועדה ההומניטרית

מי זכאי לקבל מעמד בישראל?

איך משכנעים את משרד הפנים בכנות הקשר הזוגי?

גיור בחו"ל וחוק השבות

כיצד מסדירים מעמד בישראל לבן זוג זר?

על עבודתה של הוועדה ההומניטרית

חוק השבות ועבר פלילי

הוכחת יהדות לצורכי חוק השבות

מאמרים ברוסית

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה