בית המשפט המחוזי דחה את עמדת המדינה והורה לשדרג מעמד אחרי שנתיים לאם לקטינים אזרחי ישראל מארעי לקבע

סוגיה זו של שדרוג מעמד מארעי (א/5) לקבע מעסיקה אותנו ואנו סוקרים את התפתחות הפסיקה בעניין. ישנם מקרים רבים של זרים שמקבלים מעמד בישראל מכוח אחד הנהלים הקיימים (חיים משותפים או קשר נישואין עם אזרחי ישראל; הורה קשיש בודד; הורה חייל; נוהל נינים; ועוד), אך בנסיבות כאלה ואחרות לא מסיימים את ההליך, כל אחד על-פי תנאיו, ופונים לאפיק השיורי לקבלת מעמד מטעמים הומניטריים.

המסלול ההומניטרי, כפי שציינו רבות, שמור רק למקרים מוצדקים ונדירים יחסית, אך מי שצולח אותו מקבל בסופו של דבר מעמד זמני מטעמים הומניטריים. רשות האוכלוסין מקפידה לבחון מעת לעת את נסיבותיהם של אותם זרים שקיבלו מעמד הומניטרי זמני, ובכל מקרה של שינוי נסיבות "לרעה", לדוגמה, יציאת הזר מישראל לפרק זמן משמעותי, משרד הפנים דואג לשלול את המעמד הזמני מהזר.

בקשותיהם של אותם זרים לקבל יציבות במעמדם, קרי לשדרג את הרישיון הארעי שלהם למעמד של קבע, נדחות בתוקף על-ידי משרד הפנים. רק באמצעות מערכה עיקשת ניתן בסופו של דבר לחייב את משרד הפנים בשדרוג המעמד, וגם זאת בנסיבות מתאימות. כאן, כאן, כאן, כאן, כאן וכאן סיפרנו על פסקי הדין שהתייחסו לסוגיה ושבהם נקבע כי לעתים מספיקה תקופה בת 6, 5 או 4 שנים כדי להצדיק שדרוג המעמד מארעי לקבע.

ביום 27.3.18 נדרש לסוגיה בית המשפט המחוזי בערעור שהגישה המדינה על פסק דינו של בית הדין לעררים שבו רשות האוכלוסין חויבה לשדרג לזרה מעמד מ-א/5 לקבע. משרד הפנים לא שבע נחת מכך שנדרש שדרוג אחרי פרק זמן קצר ביותר – שנתיים – שבו החזיקה זרה, אם לקטינים שנולדו בישראל ואלמנתו של אזרח ישראלי, במעמד הומניטרי.

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים אברהם רובין קבע באותו פסק דין מספר קביעות חשובות ביותר. כך, נקבע, שלא כעמדת המדינה, כי יש להתחשב בתקופה הקודמת שבה החזיק הזר במעמד ארעי א/5 שלא ניתן לא מכוח העילה ההומניטרית.

עוד השופט חזר על קביעה חשובה מפרשות קודמות שלפיה אין לקבל את טענת המדינה כי שדרוג המעמד תלוי בנסיבות חדשות. די אם בית המשפט מתרשם שמרכז החיים של אותו זר מצוי לחלוטין בישראל ושהסבירות שיעזוב את הארץ נמוכה (לדוגמה, אם הוא מגדל בארץ ילדים קטינים) כדי להצדיק שדרוג של מעמדו בלי קשר לנסיבות חדשות כלשהן.

יצוין כי המדינה מאוד לא אוהבת את סוגיית שדרוג המעמד ההומניטרי, לכן ביום 21.10.18 היא תיקנה את נוהל הוועדה ההומניטרית והוסיפה בו תנאי מחמיר שלפיו ניתן לבחון בקשות לשדרוג לרוב רק בחלוף 10 שנים שבהן אוחז הזר במעמד הומניטרי. אנו סבורים כי שינוי זה עומד בסתירה חזיתית לדין כפי שנקבע בפסיקה, ומקווים ומאמינים שהסעיף החדש ייפסל על-ידי בתי הדין לעררים ובתי המשפט.

חשוב לזכור שניתן להתמודד ביעילות עם החלטות שגויות של רשות האוכלוסין רק באמצעות עורכי דין שמתמחים בענייני הגירה, אשרות, מעמד ומשרד הפנים.

20942-10-17

 
ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

משרד הפנים מסרב לתת אשרת שהייה לבן הזוג. מה עושים?

לא הסתיים הליך הסדרת המעמד, ובן הזוג נפטר או עזב. מה עושים?

מאמרים נוספים בנושא:

על הוועדה ההומניטרית

בן הזוג נפטר או נפרדתם? הוויזה מבוטלת

שוב על הוועדה ההומניטרית

מי זכאי לקבל מעמד בישראל?

איך משכנעים את משרד הפנים בכנות הקשר הזוגי?

גיור בחו"ל וחוק השבות

כיצד מסדירים מעמד בישראל לבן זוג זר?

על עבודתה של הוועדה ההומניטרית

חוק השבות ועבר פלילי

הוכחת יהדות לצורכי חוק השבות

מאמרים ברוסית

שינוי גודל גופנים
צרו קשר
* שדות חובה